ARTICLE AD BOX
Major League Soccer або просто MLS проходить за системою весна-осінь, тому двоє українців, Артем Смоляков та Геннадій Синчук, які взимку перетнули океан і приєдналися до своїх співвітчизників Олександра Сватка та Євгена Чеберка, котрі прилетіли в США раніше, стали частиною передсезонного комплектування своїх команд.
Регулярний сезон триває з березня по жовтень, а участь у турнірі беруть американські клуби (їх більшість) і декілька канадських колективів. Команди ділять на дві групи – Західну та Східну конференції. У минулому сезоні розподіл був 14 на 15 відповідно. Цього року склади учасників вирівнялися – по 15 у кожній з груп. Так само порівну розділилися й українці: з чотирьох по двоє на кожну конференцію.
Ще зарано говорити про будь-які перспективи команд наших футболістів, бо все знаходиться на початках, але можна поговорити про життя наших хлопців там і про їхню гру в не зовсім футбольній країні світу.
Євген Чеберко, "Коламбус Крю"
Перший з "магічної четвірки" – Євген Чеберко. Гравець, який грає в МLS з липня 2023 року, перейшовши туди з хорватського "Осієка", а до того спробувавши "легіонерського хліба" в чемпіонаті Австрії за "ЛАСК". Таким чином, Євген є не тільки найдосвідченішим українцем в Америці, а й загалом футболістом, який уже побачив чемпіонати різних країн і награв під двісті матчів за кар'єру.
В Україні Чеберко відомий виступами за луганську "Зорю", а також за збірну України U-21, де він був капітаном. Центральний захисник зі зростом 1,84 см вміє грати головою в прямому й переносному сенсі, непогано діє на перехопленні, "читаючи" гру суперника, не боїться просувати м'яч вперед. З наявністю всіх цих ігрових показників не дивно, що тренерський штаб нинішньої команди українця може використовувати його як правіше, так і лівіше у схемі з трьома центральними захисниками, за якою грає "Коламбус Крю".
Значним успіхом колективу, який тренує французький спеціаліст Вільфрід Нансі, є перемога в Кубку МLS у сезоні 2023 року, де Євген був важливою частиною команди.
У цьому сезоні Чеберко взагалі є незамінним гравцем захисної "ланки", не пропустивши жодного матчу в чемпіонаті. І якщо для багатьох гравців Америка – це про футбольну "пенсію" і відпочинок, то для нашого гравця це про найкращі роки кар'єри в дійсно MAJORній лізі і в команді, яка бореться за трофеї. Контракт Євгена Чеберка з "Коламбус Крю" спливає 30 червня 2026 року. Сума за версією сайту Transfermarkt – 1,2 млн євро.
Олександр Сваток, "Остін"
"Дніпро-1", продавши свого капітана влітку 2024-го за 1,2 млн євро, не зумів урятуватися від своєї "загибелі" і врешті-решт зник з футбольної мапи України. Натомість виходець із Кам'янського, що на Дніпропетровщині, підписав контракт на 3,5 роки з опцією продовження ще на рік. Олександр – досвідчений гравець, і пограти під завершення кар'єри в США виглядає привабливо й зрозуміло. Щоправда, місто Остін знаходиться в штаті Техас, який для проживання є, напевно, найнебезпечнішим регіоном в країні, зважаючи на постійних мігрантів і мексиканські наркокартелі. Але, звичайно, Остін не є прикордонним містом, до того ж за темпами розвитку його відносять до провідних у США.
Повертаючись до Сватка, якому у вересні цього року виповниться 31 рік, варто сказати, що статус основного гравця не відповідає дійсності, і Олександра не можна назвати незамінним захисником команди. Але слід зазначити, що нині українець почав свій перший повноцінний сезон в МLS, тому про висновки варто буде говорити після його закінчення.
Чи міг Сваток обрати інший варіант продовження кар'єри? Кажуть, що міг, і перехід у "Карпати" виглядав у перспективі цілком реально, як і трансфер у київське "Динамо". Запити з Європи, скоріш за все, теж були, але, гадаю, для українця були важливі аспекти стабільності як у футбольному плані, так і в життєвому.
Олександр обрав цікавий проєкт і непогані гроші, а також життя не на європейському континенті, що також стане цікавим досвідом.
Артем Смоляков, "Лос-Анджелес"
Переїзд 21-річного українця в одне з найкращих місць планети неабияк здивував суспільство. Але цей трансфер "вели" впродовж трьох тижнів, "виторгувавши" в американського клубу не один (який спочатку пропонували), а два мільйони. Можна бути впевненими, що в "Поліссі" подякували за таку щедрість босам колективу з LA.
Та якщо говорити без жартів, абсолютно всі сторони виграли від цього переходу: "Полісся" заробило 2 мільйони євро, "відкривши дорогу" іншим гравцям на цій позиції, Артем зробив серйозний крок вперед у своїй кар'єрі, приєднавшись до справжньої команди зірок, "Лос-Анджелес" отримав гравця молодіжної збірної європейської країни з можливістю подальшого продажу за більшу суму. Тобто поки маємо приклад ідеальної картинки "американської мрії", а чи зможе український менталітет пристосуватися до вимог і специфіки "соккеру" – побачимо.
Українець уже встиг дебютувати та зіграв у декількох переможних матчах своєї нової команди, взявши участь у комбінаціях, які завершилися забитими м’ячами. "LA FC" є одним з найкращих клубів МLS, в який вкладають чималі гроші й сподівання, що в плані налаштування може бути як позитивним чинником, так і негативним.
Артем Смоляков підписав контракт до кінця 2028 року, а враховуючи, що зірки не перестають їхати в МLS, а навпаки, будуть збільшувати свою присутність, то скаути великих європейських клубів точно спостерігатимуть за перебігом подій в обох групах конференції. Тож шанс “зіграти ключову роль” у команді на землі Голлівуду точно є.
Геннадій Синчук, "Монреаль"
Єдиний гравець, який виступає за клуб не зі США, а з Канади, Геннадій Синчук є ще й наймолодшим футболістом з цього рейтингу (18 років). Ситуація Геннадія взагалі різниться з іншими. Нагадаю, у канадського "Монреаля" та італійської "Болоньї" один власник, ним є Джої Сапуто, і повідомлялося, що саме італійці куплять Синчука, але одразу віддадуть того "обкатуватися" та набиратися досвіду в МLS. Проте на даний момент на багатьох ресурсах і порталах Геннадій Синчук не значиться як орендований гравець, а показується як повноцінний футболіст "Монреаля". А які кінцеві домовленості були між сторонами в переговорах, які, до речі, проходили в Болоньї, для вболівальників досі залишається загадкою.
Українець безперечно є великим талантом з таким же великим майбутнім. "Вирватися" з першої української ліги навіть до МLS дорого коштує, ось і Синчука оцінили дорого, в майже 5 млн євро.
"Майбутній Ярмоленко" (гравець, на якого Синчук рівнявся в дитинстві) має схожий профайл гравця: високий зріст, непоганий дриблінг, робоча ліва нога. Та й позиція, на якій виступає Геннадій, аналогічна – правий вінгер. Помітили гравця після забитого м'яча за збірну України на юнацькому Євро у ворота однолітків з Італії.
Наразі гравець травмований, і термін повернення його на поле невизначений. Можливо, це старі проблеми зі здоров'ям, які заважали футболісту на Євро. У будь-якому випадку ми бажаємо нашому козаку здоров'я та швидкого повернення на футбольне поле, а під час перебування в лазареті гадаю варто починати вчити італійську мову.
Життя в Америці – перше, про що думає пересічний читач, але треба розуміти, що за гарною "вивіскою" життя і красивих назв міст стоїть кропітка праця, за якою спортсмени не завжди встигають бодай прогулятися вулицями цих самих міст, насолоджуючись країною, в яку прилетіли. Тому історії цих гравців – це про здобуття нового досвіду, "пірнувши" при цьому в щось незвичне. А їхній успіх – це важливий крок у розвитку українського футболу та його інтеграції у світовий контекст.