Феномен сегодняшней АПЛ. Ноттингем Форест и его герои

1 week ago 7
ARTICLE AD BOX

АПЛ завжди була багата на сенсації - негативні та позитивні. Сезон 2024/2025 не виняток. "Манчестер Сіті", чинний чемпіон Англії кілька років поспіль, сьогодні стрімко падає вниз. І якщо на початку сезону ще хтось очікував від Пепе Гвардіоли та його команди виправлення ситуації, то другого лютого розгромній поразці від "Арсеналу" (5:1) мало хто здивувався. Як би "небесно-блакитним" не залишитися без путівки в єврокубкові турніри на наступний сезон... Поряд із негативною сенсацією є, звісно, і позитивна - "Ноттінгем Форест". "Лісники" раптово злетіли вгору, повторюючи подвиг “Лестера”, який у 2016 році став чемпіоном АПЛ. "Форесту" до чемпіонства не дотягнутися. Але... третє місце в турнірній таблиці після 17-го - це, однозначно, сенсація.

Дарували екіпіровку "Арсеналу" і "Евертону", допомагали вижити "Брайтону"

"Ноттінгем Форест" - один із найстаріших футбольних клубів. Свій перший матч "лісники" провели 1865 року, вийшовши на поле в червоній формі, яка, на думку гравців, уособлювала боротьбу за права робітників. А кумиром футболістів був Джузеппе Гарібальді. Спортивна база клубу розташувалася поруч із Шервудським лісом. Звідси й пішла назва "лісники з Ноттінгема", тобто "Ноттінгем Форест". "Лісники" швидко завоювали любов англійських вболівальників не тільки завдяки футболу. "Форест" підставляв плече підтримки багатьом клубам-новачкам. У 1886 році в стінах артилерійського заводу в Лондоні почала зароджуватися нова англійська команда "Арсенал". На знак солідарності робітники "Ноттінгем Форест" подарували новачкам свою червону форму. Пізніше лондонський клуб додав білі вставки. Дарував "Форест" і "Евертону" футбольну екіпіровку. А "Брайтон" зберіг своє футбольне поле на початку 20-го століття виключно завдяки допомозі "лісників".

Шлях "Фореста" був нелегким. Клуб став чемпіоном Англії в сезоні 1977/1978. Наступний сезон завершив на другому місці. І повільно почав падати вниз.
"Ноттінгем Форест", який двічі ставав володарем Кубка європейських чемпіонів (1979, 1980), володарем Суперкубку УЄФА (1979), фіналістом Міжконтинентального кубка (1980), 2005 року опинився в третьому дивізіоні.

У 2007 році Колін Колдервуд (головний тренер на той момент) повернув "лісників" у Чемпіоншип. У перші п'ять місяців "Форест" зазнавав поразки за поразкою. Колдервуда звільнили. І почалася тренерська чехарда.

Постійні зміни не приносили бажаного результату. Навпаки, "лісникам" ставало все складніше втримувати позиції в Чемпіоншипі. У 2012 році клуб придбали катарські бізнесмени. З'явився промінчик надії. Але швидко згас. З 14-го місця "Форест" впав на 21-ше.

У 2017 році "Ноттінгем Форест" придбав грецький бізнесмен (власник газет, заводів, пароплавів і грецького ФК "Олімпіакос"), Евангелос Марінакіс, якого звинувачували в контрабанді героїну та договірних матчах. Чому скандальний бізнесмен вирішив вкласти гроші не в один із клубів АПЛ, які гостро потребують фінансових вливань, а в "лісівників" із Чемпіоншипа, які посідають 21-ше місце в турнірній таблиці (на той момент)? Все просто. Марінакіс навчався в Англії, коли "Форест" займав непогані позиції в англійському футболі. Жити в Англії і не закохатися в гру номер один практично нереально. Молодий студент регулярно відвідував футбольні матчі і вболівав за "Ноттінгем Форест".

Феномен сьогоднішньої АПЛ. Ноттінгем Форест і його герої - изображение 1

Не можна сказати, що грецький бізнесмен зміг виправити все миттєво. У "Фореста" був дуже складний період, коли командою керував Крістофер Г'ютон. Іноді здавалося, що команда не витримає перегонів за чемпіонство в Чемпіоншипі й знову боляче вдариться об зону вильоту. Нескінченні розбірки між тренером і футболістами в роздягальні та негативний результат змусили Марінакіса знову міняти коуча. Пост головного тренера зайняв Стів Купер. Валлійський фахівець нарешті зробив диво. Через п'ять років "Форест" повернувся в АПЛ. Але з'ясувалося, що Купер не готовий до боротьби в АПЛ. Здавалося, ще трохи і "Форест" знову повернеться в Чемпіоншип. У грудні 20223 року Марінакіс звільнив Купера і знайшов нового головного тренера в особі Нуну Ешпіріту Санту.

Без яскравої кар'єри гравця, але з великими тренерськими амбіціями

Сьогодні згадується сенсація сезону 2015/2016 - "Лестер" із Клаудіо Раньєрі став чемпіоном АПЛ. Взимку 2016 року ніхто й припустити не міг, що "лисиці" дійдуть до фінального свистка сезону на першій позиції. І це після 14-го місця в попередньому сезоні. У 2025 році "Ноттінгем Форест" із Нуну Ешпіріту Санту чимось схожий на "Лестер". Тільки чемпіонський титул їм не світить. А ось путівка до Ліги чемпіонів - найімовірніше, так. А веде "лісників" фахівець, який не може похвалитися видатною кар'єрою футболіста. Португальський голкіпер грав дуже мало. Частіше сидів на лавці запасних в очікуванні свого зоряного часу. Іноді такі хвилини наставали. У 2004 році, будучи футболістом "Порту", замінив голкіпера у фінальному матчі ("Порту" - "Онсе Кальдас") за Міжконтинентальний кубок. У серії пенальті португалець відбив два удари з дев'яти і допоміг своїй команді взяти кубок. Мабуть, це єдиний зоряний момент у кар'єрі Нуну, як гравця.

Феномен сьогоднішньої АПЛ. Ноттінгем Форест і його герої - изображение 2

Після завершення кар'єри гравця Нуну залишився у футболі та почав реалізовувати себе, як тренер. Цей розділ його професійної діяльності виглядає набагато краще. Перший тренерський досвід Нуну отримав у португальській "Ріу Аве" (2012-2014). У сезоні 2012/2013 команда дійшла до фіналу Кубка Португалії, де поступилася "Бенфіці" і до фіналу Кубка ліги, де теж програла все тій же "Бенфіці". Другий сезон вже був не настільки успішним.

Нуну залишив "Ріу Аве" і підписав контракт з іспанською "Валенсією". Стартував португальський фахівець у Ла Лізі досить впевнено. За підсумками сезону 2014/2015 "Валенсія" посіла четверте місце. Однак у першій половині наступного сезону Нуну і його команда не показали той результат, на який розраховували вболівальники. Керівництво клубу відправило португальця у відставку.

Ще один сезон Нуну провів у "Порту". А у 2017 році Нуну різко змінив географію своєї тренерської кар'єри - приїхав до Англії. Португалець очолив "Вулверхемптон", який на той момент виступав у Чемпіоншипі. За рік Нуну подарував радість вболівальникам і повернув клуб до АПЛ. Два наступні сезони "Вулверхемптон" із португальцем посідав сьоме місце, але третій сезон виявився не настільки вдалим. 13-те місце і відставка тренера.

Наступна зупинка Нуну - "Тоттенгем". Ще більш невдала. Чотири місяці, мінімальна кількість очок в АПЛ і відставка.

Після Англії Нуну вирушив до сонячної Саудівської Аравії. Очолив "Аль-Іттіхад". З португальцем клуб узяв чемпіонський титул і Суперкубок країни. Влітку 2023 року до клубу приїхали зірки європейського футболу, включно з Карімом Бензема, з яким у Нуну виник конфлікт. Тренер звернув увагу француза на те, що час від часу він не проявляє належної працьовитості на полі. Суперечка між тренером і футболістом плюс незадовільний результат команди на старті сезону завершився відставкою Нуну.

За місяць Нуну повернувся до Англії та очолив "Ноттінгем Форест". З грудня 2023 року по травень 2024 року нічого надприродного у "Форесті" не відбулося - 17-те місце в АПЛ.

Новий "Форест"

Все закрутилося влітку 2024 року, коли в команду прийшли нові гравці. "Форест" придбав 11 футболістів. На перший погляд багато. Але якщо подивитися уважно, поповнення цілком вдале. Нуну разом із керівництвом клубу зміцнив кожну позицію та збалансував команду.

У перших трьох турах, можна було б сказати, що "лісникам" пощастило. Нічия з "Борнмутом" (1:1), перемога над "Саутгемптоном" (0:1) і нічия з "Вулверхемптоном". Але четвертий матч справив незабутнє враження. "Форест" не дозволив взяти очки в матчі “Ліверпулю”, вигравши з мінімальним рахунком 0:1.

Це вже точно була заявка на боротьбу за найкращі місця в турнірній таблиці АПЛ. Нуну побудував гру так, що навіть Салах не зміг прорватися до воріт Матца Селса. На шляху єгиптянина стояв Морено, Міленкович, Айна. У перерві Нуну провів заміни, які й поставили крапку в матчі на 72-й хвилині - Аліссон виймав м'яч із сітки своїх воріт. Захист "Фореста" був прекрасний. Цього вечора вболівальники "Ліверпуля" побачили палке бажання своєї команди забити, але при цьому її атака показала один із найнижчих показників за очікуваними голами. Після матчу з "Ліверпулем" ніхто більше не збирався сперечатися зі словами Марінакіса: "Форест" серед великих клубів. Ми будемо продовжувати виходити на поле як претенденти на високі місця в АПЛ".

Феномен сьогоднішньої АПЛ. Ноттінгем Форест і його герої - изображение 3


Герої "Фореста"

У "Форесті" Нуну відійшов від своєї улюбленої схеми в п'ять захисників (так грав "Вулверхемптон" з португальцем). Сьогодні тренер виставляє чотири захисники. Центрбекі - Міленкович, який прекрасно грає без м'яча, і Мурілло, технічний фокусник. На флангах Айна і Морено, які здатні рванути вперед і розігнати атаку команди.

На вістрі атаки у "Фореста" завжди виходить 33-річний Кріс Вуд, якому нарешті вдалося реанімувати свої якості нападника. Останній сезон, коли Вуд багато забивав - 2020/2021 ("Бернлі", 12 голів). Не дуже сучасний оборонний стиль Нуну активував атакувальні здібності Вуда у "Форесті" ще минулого сезону. У нинішньому Кріс уже забив 17 голів і посідає четверте місце серед бомбардирів. Кріс має фантастичне гольове чуття, вміє знайти простір у штрафному майданчику суперника та оформити гол із нічого. Після 24-х турів АПЛ новозеландець відстає від Мохаммеда Салаха на чотири голи, а від Ерлінга Голанда на два. Кріса можна сміливо назвати несподіванкою серед бомбардирів АПЛ у нинішньому сезоні.

Феномен сьогоднішньої АПЛ. Ноттінгем Форест і його герої - изображение 4

Порівняно з минулими сезонами Нуну значно покращив якість стандартів. І все завдяки двом гравцям - Ворд-Проуза чудово подає, Міленкович віртуозно виграє верхову боротьбу завдяки своєму зросту 195 см.

Варто відзначити й Елліота Андерсона, який чудово вписався до складу "Фореста". Клуб придбав англійця влітку 2024 року за 40 млн євро. Крім того, що Еліот є ключовим гравцем, який створює передгольові моменти, півзахисник відмінно відпрацьовує і в обороні (другий за кількістю відборів у "Форесті").

Знайшов свого тренера і свою команду вихованець "Челсі" - Каллум Хадсон-Одої. 24-річний вінгер постійно перебував у статусі "одного з найперспективніших молодих футболістів Англії". Але заявити про себе голосно не вдавалося. "Челсі" віддавав вінгера в оренду в “Байєр”. У Бундеслізі у гравця не склалося, як і в "Челсі". Все йшло до того, що Каллум перетвориться на середнього футболіста якогось аутсайдера АПЛ або іншого європейського чемпіонату. Однак "Форест" і Нуну повернули англійця до життя. Лідер атакувальних дій "Фореста", лідер за кількістю ключових передач. Більшість атак "лісників" будується саме через Каллума.

Феномен сьогоднішньої АПЛ. Ноттінгем Форест і його герої - изображение 5

Яка команда може претендувати на високі результати без гарного голкіпера? Жодна. "Форест" може похвалитися 32-річним Матцем Селсем. Сьогодні бельгієць посідає перше місце серед голкіперів АПЛ за кількістю сухих матчів - 10. У Пікфорда ("Евертон") - 9, Раї ("Арсенал") - 8, Санчеса ("Челсі") -4, Аллісона ("Ліверпуль") - 7.


Один із головних козирів "Фореста" - Нуну навчив атакувальний склад вміло захищатися. Коуч домігся чудового результату, вимагаючи від футболістів віддавати на тренуваннях і під час матчів всі сили і ще трохи більше. Звичайно, трапитися може що завгодно. "Форесту" не вистачить сил боротися за місце під сонцем і завершити сезон на третьому місці. Але може бути й другий варіант. Спотикнеться "Арсенал", який випереджає "лісівників" сьогодні лише на три очки й відійде вбік, пропустивши на друге місце "Форест". Чому б і ні?

У будь-якому разі, сьогодні "Ноттінгем Форест" - сенсація сезону 2024/2025 з дуже приємним та цікавим футболом, яка претендує на путівку в єврокубки. І це після такої тривалої мандрівки другою та третьою лігами Англії.

Read Entire Article