ARTICLE AD BOX
Президент США Дональд Трамп підписав три укази про запровадження додаткових мит на товари з Канади, Мексики та Китаю. Це стало першим офіційним рішенням у межах торгівельної війни. Лідери Канади та Мексики пообіцяли відповісти аналогічними заходами.
Джерело: The Washington Post, Reuters, Трамп в соцмережі Truth Social
Деталі: За повідомленням видання, нові тарифи набудуть чинності у вівторок о 19:01 за Київським часом. Вони передбачають:
- 25% тариф на більшість товарів із Канади та Мексики.
- 10% тариф на імпорт із Китаю, що є доповненням до вже чинних мит у розмірі до 25%.
- 10% мито на енергетичні продукти, зокрема імпорт сирої нафти з Канади.
Президент США Дональд Трамп пояснив це рішення необхідністю боротьби з нелегальною імміграцією та наркоторгівлею, зокрема постачанням фентанілу до США.
Пряма мова Трампа: "Ми повинні захистити американців, і мій обов’язок як президента — забезпечити безпеку всіх. У своїй передвиборчій кампанії я пообіцяв зупинити потік нелегальних мігрантів і наркотиків, що перетинають наші кордони, і американці в переважній більшості проголосували за це."
Деталі: Трамп стверджує, що постачання фентанілу з Китаю потрапляють до США через Мексику та Канаду, оскільки ці країни не можуть належним чином охороняти свої кордони. Він звинуватив Китай у порушенні зобов’язань щодо скорочення виробництва фентанілу та заявив, що Комуністична партія Китаю "субсидувала та заохочувала" компанії до постачання цієї небезпечної речовини в США.
У різкій та майже ворожій формі Трамп також розкритикував Канаду та Мексику за їхню роль у сприянні наркоторгівлі.
За його словами, нездатність Канади вжити жорсткіших заходів проти обігу фентанілу становить "незвичайну й екстраординарну загрозу" для США, а мексиканський уряд підтримує "нестерпний альянс" із наркокартелями.
Канада та Мексика одразу пообіцяли вжити заходів у відповідь.
Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо заявив про запровадження дзеркальних тарифів на американський імпорт на суму 106 мільярдів доларів. За його словами, тарифи будуть введені у дві хвилі: перша хвиля на 20 мільярдів доларів набуде чинності у вівторок, а решта – через 21 день.
"Ми, безумовно, не прагнемо до ескалації", – сказав Трюдо у зверненні до нації. "Але ми будемо захищати Канаду, канадців і канадські робочі місця".
Мексиканський уряд у відповідь також підготував санкційний пакет, який буде введено найближчим часом.
У своєму дописі в соцмережі Х президентка Мексики Клаудія Шейнбаум категорично відкинула звинувачення Трампа.
"Ми категорично відкидаємо наклеп Білого дому про те, що мексиканський уряд має альянси зі злочинними організаціями. Якщо такий альянс десь і існує, то це з виробниками зброї в США, які продають потужну зброю цим злочинним угрупованням", – написала Шейнбаум.
З моменту вступу на посаду в жовтні її уряд вилучив понад 40 тонн наркотиків, в тому числі 20 мільйонів доз фентанілу, сказала Шейнбаум.
"Якби уряд США та його відомства хотіли щось зробити з серйозним зловживанням фентанілом у своїй країні, вони могли б, наприклад, боротися з продажем наркотиків на вулицях своїх міст, чого вони не роблять", – зауважила вона.
Американські тарифи залишатимуться чинними, доки президент не вирішить, що три країни вжили достатніх заходів для задоволення вимог США.
"У золотий вік Дональда Трампа у нас буде лише легальна імміграція, і жоден американець не помре від китайського/мексиканського/канадського фентанілу", – заявив представник Білого дому.
Президент також призупинив дію мінімальних правил для цих трьох країн, які дозволяють безмитно ввозити в США невеликі пакунки вартістю менше ніж 800 доларів, що, за словами чиновників, є ще одним шляхом потрапляння нелегальних наркотиків на американські вулиці.
Нові тарифи "спричинять величезні витрати в нашій виснаженій інфляцією економіці, водночас наражаючи нас на руйнівну тарифну війну "око за око", яка завдасть шкоди ключовим експортним ринкам, необхідним американським фермерам і виробникам", – заявив президент Американської асоціації виробників одягу та взуття Стів Ламар.
За даними Бюро перепису населення, минулого року американські компанії та споживачі придбали у цих трьох країнах товарів на суму близько 1,3 трильйона доларів, включаючи продукти харчування, електроніку, автомобілі та автозапчастини, а також одяг.
Національна рада зовнішньої торгівлі та Асоціація споживчих брендів попередили про підвищення цін на товари повсякденного попиту. Мексика є найбільшим постачальником імпортного пива, в той час як Канада постачає майже 60 відсотків американської сирої нафти.
Передісторія:
- Трамп під час виборчої кампанії заявляв, що в перший день перебування на посаді він запровадить мита на всі товари, що надходять до США з Канади, Мексики та Китаю.
- Зокрема, він пояснив це тим, що ці держави не протистоять потраплянню наркотиків до США. Трамп сказав, що "провів багато розмов" з Китаєм про потоки величезної кількості наркотиків, зокрема фентанілу, але "безрезультатно".