ARTICLE AD BOX
Хоч трансферне вікно вже закрилося, і Микола Шапаренко ще залишиться грати в чемпіонаті України щонайменше до найближчого літа, журналісти, як і вболівальники, не можуть відмовити собі в задоволенні поміркувати та пофантазувати над можливим наступним клубом для Миколи — клубом, який би точно йому підійшов.
- Більше новин зі світу футболу читайте в режимі Live у Telegram UA-Football
Цей матеріал міститиме суб’єктивну думку автора, підкріплену фактами та аргументами, позиціями "за" і "проти". Тут будуть роздуми на кшталт "ось це точно його клуб" або "тут би утворилася чудова зв’язка". Тож пропоную перейти до аналізу й кожному для себе визначити перелік клубів, у яких, ймовірно, заграв би Микола Шапаренко.
"Лаціо" (Італія)
Римські "орли", як і київське "Динамо", грають за схемою 4-2-3-1, яка за потреби може коригуватися на 4-4-2 або 4-3-3. У будь-якому разі "Лаціо" демонструє "стандартний" за сучасними мірками футбол.
При розіграші та контролі м’яча на власній половині поля один із опорних півзахисників може опускатися в одну лінію з двома центральними захисниками (зазвичай це робить Ніколо Ровелла), щоб збільшити кількість варіантів для розвитку атаки. При цьому він "розв’язує руки" іншому півзахиснику, надаючи йому більше простору для маневрів.
У команді Марко Бароні немає класичного "чистого" опорника по типу Степаненка або Сидорчука, який би зосереджувався виключно на відборі м’яча та допомозі захисту. Тому в "б’янкочелесті" цю роль можуть виконувати всі центральні півзахисники. Це ж стосується і їхнього розташування: кожен із хавбеків може діяти як лівіше, так і правіше.
Загалом цих самих півзахисників, які складають основну "обойму" у команди, троє: Гендузі, Ровелла, Весіно. Також на позиції "хава" може зіграти номінально атакувальний півзахисник Фісайо Деле-Баширу.
Ніколо Ровелла — ключовий гравець "Лаціо" і одна з головних зірок команди — належить туринському "Ювентусу", з яким має контракт до літа цього року. У римлян є опція викупу футболіста, проте вже з’являлися чутки про зацікавленість у ньому з боку "Манчестер Сіті". Конкурувати із саудівськими власниками "містян" буде непросто, тому можна припустити, що наприкінці сезону Ровелла попрощається з "вічним містом".
"Лаціо" зараз на підйомі, команда успішно зіграла етап Ліги Європи, зайнявши перше місце. У Серії А йдуть у зоні єврокубків. При цьому команда не "хапає з неба зірок", купуючи дорогих гравців за багатомільйонні цінники, а підписує зазвичай гравців із досвідом гри в чемпіонаті Італії або з інших менш статусних дивізіонів інших країн.
Для українця це був би чудовий крок для продовження кар’єри. Топовий чемпіонат, команда, яка регулярно бореться за єврокубки, але при цьому не є грандом із зірковими гравцями. Микола точно нав’язав би конкуренцію за місце в старті, а у випадку можливого літнього уходу з клубу Ровелли міг стати номером один на цій позиції.
"Порту" (Португалія)
Чемпіонат Португалії — "скарбниця" молодих талантів. А такі клуби, як "Порту", "Бенфіка" та "Спортінг", є одними з найбільших "експортерів" не тільки в межах своєї країни, а й на всьому європейському континенті. Менеджери цих клубів точно знають, як знаходити цікавого й перспективного гравця, "розкручувати" його та продавати в інші більш статусні клуби Європи.
Звичайно, Миколу вже не можна вважати молодим і перспективним, він уже сформований, досвідчений гравець, але "кейс" Циганкова, який переходив у "Жирону" у віці 25 років, показав, що українці здатні демонструвати високий рівень гри у цьому віці.
Прімейра-ліга відома своєю технічною грою. Португальські команди традиційно роблять акцент на швидких флангах та креативних плеймейкерах, тож Шапаренко з його навичками просувати м’яч на швидкості та вмінням робити довгі діагональні передачі не "загубився б" на "землі мореплавців".
"Порту" знову ж таки грає за звичною для Шапаренка схемою з використанням двох "вісімок", а гравець, який займає потенційну позицію українця, за останніми новинами став гравцем "Манчестер Сіті" (як бачимо, "Сіті" напевно готові забрати всіх гравців конкурентів задля хоч і уявного переходу Миколи).
У португальців новий тренер — 39-річний аргентинець Мартін Ансельмі, який до цього не працював у Європі. Тож чому "драконам" не підсилити склад недорогим гравцем, який пограв у єврокубках, гравцем, у якого 40 матчів за свою національну збірну та досвід гри у фінальних турнірах Євро-2020 (5 матчів) та Євро-2024 (3 матчі, 1 гол)?
"Порту" в чемпіонаті більшу частину матчів грає з позиції сили, тож Миколі буде явно легше проявити свої найкращі атакувальні навички й нівелювати не надто сильну захисну гру. І загалом, коли ти відчуваєш, що в разі твоєї можливої помилки партнери одразу зможуть перестрахувати, це — важливий психологічний фактор. Це не Ліга чемпіонів, де ціна помилки надто велика, хоча і в неї "Порту" регулярно виходить.
"ПСВ" (Нідерланди)
Клуб з Ейндховена проводить потужний сезон, очолюючи турнірну таблицю Ередивізі та завершивши груповий етап Ліги чемпіонів на чотирнадцятому місці, що дозволило команді Петера Боша пройти в наступний раунд, де суперником "червоно-білих" стане туринський "Ювентус".
Чемпіонат Нідерландів – сильний європейський чемпіонат, який останніми роками у рейтингу асоціацій УЄФА витісняє з п’ятої сходинки Францію.
На даний момент останній чемпіон Ередивізі виглядає на голову сильнішим за "Лаціо" та "Порту" і за підбором виконавців, і за результатами на євроарені.
Ідеальний рівень для демонстрації своєї професійної спроможності, умовно кажучи (не потягнув чемпіонат Нідерландів – у чемпіонатах країн на кшталт Англії, Італії, Іспанії робити нема чого).
Петер Бош — досвідчений тренер, який, до речі, встиг попрацювати з Андрієм Ярмоленком, тому при можливому переїзді Микола міг би отримати поради від досвідченого "ветерана".
Позицію лівого вінгера у нідерландців ділять Іван Перишич та Ноа Ланг. У випадку присутності на полі першого Шапаренко міг би частіше висуватися вперед та ситуативно опинятися вище на лівому фланзі атаки через здатність хорвата грати "від прапорця до прапорця" і закривати всю бокову лінію.
Також не слід забувати про вік ексгравця "Баварії", "Інтера" та інших клубів (йому вже 36). Тож отримати досвід, граючи у "зв’язці" з таким досвідченим гравцем, було б чудовим досягненням у кар’єрі українця.
Восени контракт з клубом продовжив Джої Верман, який є ключовим гравцем і одним із "будівельників" гри команди. Тож хоч перспектива заграти на такому рівні є, але позиція на полі зайнята.
А хто сказав, що буде легко?
Футбольне життя нічим не відрізняється від звичайного — такі ж самі лабіринти, які не знаєш, куди приведуть. У кожної людини свої бажання, цілі, пріоритети. Куди ці лабіринти заведуть Миколу Шапаренка — покаже час.
Миколі Шапаренку 26 років, його ціна за даними сайту Transfermarkt становить 10 млн євро. У цьому сезоні він провів 22 офіційні матчі за київське "Динамо" у всіх турнірах, забивши 4 голи та віддавши 9 результативних передач.
Фото - Getty Images/Global Images Ukraine