ARTICLE AD BOX
У кінці листопада спортивні сайти рясніли новиною про те, що Ілля Крупський може перебратися до "Нью-Інгленд Революшн". Костянтин Сосенко, агент правого фулбека, чимало говорив про орієнтованість на Європу (не здивуємося, якщо частково це були ігрища заради того, щоб схилити до активності те ж "Динамо").
Водночас інтерес з боку MLS має право на життя — для себе ми давно зауважили, що представники тамтешнього чемпіонату все частіше подивляються на УПЛ та українських виконавців за кордоном. Буквально днями Інтернетом "гуляло" припущення, що Владислав Кочергін теж попрямує до одного із топів Major League Soccer. Чому так? Чим ми приваблюємо? Спробуємо розібратися.
Вже є позитивні приклади, котрі змушують придивитися пильніше
Якби раніше MLS мала попит у наших широтах, то "вітриною" стовідсотково б став Дема Коваленко. Як не крути, людина здобула кілька знакових трофеїв, ділила роздягальню із Девідом Бекхемом та Лендоном Донованом, запрошувалася під знамена національної збірної США (проте так і не пристала на пропозицію).
У нульові та середину десятих мало хто горів бажанням йти з УПЛ (тим паче заради сумнівної поїздки за океан). А нащо? По-перше, чемпіонат високо котувався у таблиці коефіцієнтів (ущипніть себе — у 2009-му ми були пʼятими), по-друге, олігархи щедро платили, чим додатково приглушували мотивацію пакувати валізи. Що тут казати, якщо у 2017-му (на секундочку, надворі війна) Андрій Ярмоленко отримував майже 6 млн євро на рік — це, для порівняння, як Пауло Дибала в "Юве" чи Іван Перішич на балансі "Інтера".
Сьогодні реальність написана іншими фарбами, й у неї свої герої. Перевідкривачем по праву є Сергій Кривцов, котрий у 31 поповнив "Інтер" Маямі та гарно себе зарекомендував: взяв участь 63 зустрічах, двічі забив та віддав одну результативну передачу. Головне, що старання окупилися досягненнями: проєкт Бекхема оформив дебютний трофей у власній історії (Кубок ліг-2023), також продуктивно виступив у 2024-му — виграв так звану "регулярку", або Supporters' Shield. Попри те, що зараз центрбек є вільним агентом, він залишив по собі добру памʼять та дав позитивну рекламу.
Прикметно, що влітку 2023-го зʼявився ще один співвітчизник — у Чеберка не склалося в ЛАСКу, помітно краще — в "Осієку", й це оцінив "Коламбус Крю". Треба визнати, що колишній захисник "Дніпра" та "Зорі" довгенько "запрягав", але у підсумку доріс до статусу футболіста, наближеного до основи, та запамʼятався у ЛЧ КОНКАКАФ. 622 хвилини, важлива роль, підкріплена потраплянням до фіналу турніру — це підходящий "кейс", вартий уваги.
- Більше новин зі світу футболу читайте в режимі Live у Telegram UA-Football
До появи в "Остіні" Олександр Сваток мав свій бекґраунд (досвід у єврокубках, присутність на ЧЄ-2024), однак ми переконані, що американці, приземлені внутрішньою бульбашкою, насамперед орієнтувалися на Кривцова та Чеберка. Це практично, логічно і наочно. Слухи навколо Крупського чи того ж Кочергіна виникли не на порожньому місці.
В MLS жваво реагують на події та у підсумку мають зиск
"Я чув звуки вибухів, мої діти це чули, і так не повинно бути. Як батько, я мав забезпечити безпеку своєї сімʼї", — чесно відповів Кривцов, коли його запитали про причини вибору "Інтера". "Я часто був у дорозі, граючи за "Шахтар", і рідко бачив свою сімʼю, бо вони жили у Польщі, а я іноді жив в Україні, іноді — іноді в Польщі, іноді — в Німеччині, багато подорожував автобусами та поїздами. Я вже немолодий чоловік, і мені було важко. Ось чому я вирішив змінити свою ситуацію та приїхати до Америки".
Хто до повномасштабного вторгнення, натхненний Олександром Зінченком та Русланом Маліновським, здебільшого планував брати курс на Європу? Вірно, нове, молоде покоління гравців. Напад Росії послугував спусковим гачком, спонукав вже усіх адаптуватися до поточної картини, дехто ж шукав варіанти, впритул до кардинальної зміни обстановки.
Чи подався б Сергій до Маямі, якби 24 лютого життя не перевернулося догори дригом? Сумнівно. На момент грудня 2022-го центрбек не був залізобетонним у стані "помаранчево-чорних" (свій відбиток залишили травма малогомілкової кістки та її наслідки), проте стабільно допомагав/страхував саме в УПЛ. Зважаючи на те, що у серпні 2023-го "Шахтар" вимушено повернув Дмитра Чигринського, готові побитися об заклад, що за сприятливих обставин Кривцов так і продовжив би справно накопичувати статистику в Премʼєр-лізі.
Недоречно стверджувати, що "Інтер" скористався ситуацією (хто знав, що почнеться жахіття в центрі Старого світу?), але він одразу надав комфортні умови, аби оборонець погодився на переїзд. Англомовне середовище (хоч у Флориді і великий відсоток іспаномовного населення), приємна погода увесь рік, аура Бекхема — для чого вештатися тісною Європою, де невідомо, чи призвичаїшся?
Чи Сваток — як тільки "Дніпро-1" почав процес анігіляції, миттєво зʼявився "Остін" та вчепився за захисника. Журналісти та інсайдери писали про "Полісся", розмито натякали на зацікавленість "кількох європейських колективів", а техасці виклали на стіл 1,20 млн євро та ударили по руках.
Нестабільність, простежувана в нашому футболі (аж настільки, що два клуби "під ялинку" оголошують під злиття) — вірний шлях, щоб дешево та сердито підписати дуже кваліфікованого виконавця. Оʼкей, Кривцов дістався вільним агентом, але Сваток — за відверто невеликі кошти; зараз йшлося за Крупського, й поки "Динамо" не горить бажанням платити 3 млн євро, "Нью-Інгленд Революшн" легко закриє фінансові апетити полтавців (інша справа, що сам Ілля не поспішає до MLS).
Ліга не бідує, динамічно розвивається, а оскільки її члени позбавлені вильоту за спортивним принципом, то можуть собі дозволити планувати на довгострокову перспективу.
"Я спостерігаю за тим, які трансфери відбуваються і бачу, що чимало молодих перспективних хлопців переходять в МЛС. Тому я не вважаю, що це чемпіонат, де закінчують з футболом. Тут можна розвиватися і йти далі", — розповів Сваток.
І це щира правда. MLS постійно скуповує молодь та за неї не тримається, чим розвиває здорову бізнес-модель. Лише за відносно недавній час першість покинули 23-річний Тьяго Альмада (за 19,50 млн євро до "Ботафого"; його вже встиг придбати "Ліон"), 21-річний Дієго Гомес (за 13 млн євро до "Брайтона"), 20-річний Калеб Вайлі (за 10,10 млн євро до "Челсі"), 22-річний Карлос Андрес Гомес (за 10 млн євро до "Ренна") та ще чималенький список імен за трохи менші кошти.
УПЛ навіть у кризу здатна приваблювати (знову ж таки — Крупський згідно дослідження CIES закриває собою десятку найкращих молодих атакувальних фулбеків у світі), проте часто не в тому становищі, щоб диктувати правила. "Шахтар", окрилений успішним трансфером Мудрика — це поодинокий випадок, 90% команд за притомні гроші дійдуть до спільного знаменника. І в MLS це знають.