ARTICLE AD BOX
Ця стаття - вже третя моя велика про "Рому" за останні 64 дні. А це зовсім не ознака чогось хорошого. Навпаки - бардаку, хаосу, розвалу. Клаудіо Раньєрі став четвертим головним тренером команди в 2024-му році, не виключено, що до кінця року встигнуть призначити третього Спортивного директора, а Генерального директора взагалі немає вже більше двох місяців.
Куди йдуть команда та клуб, на що розраховують в такій ситуації, з таким стилем роботи? Раньєрі запитують, чи бачить він в собі Гаррі Поттера для "Роми". Отже, вважають, що нинішній "Ромі" допоможе лише чаклунство.
Символічно, що перший матч на посаді він проведе проти "Наполі", клубу, що занурився в хаос, бардак, розвал попереднього сезону, якого також тренували чотири тренери за рік (нехай і не календарний). Де також посеред сезону повернули легендарного, улюбленого, але нині слабкого тренера - Вальтера Мадзаррі, який лише добив команду і був швидко звільнений.
"Наполі" все ж таки одужав і нині на першому місці у лізі. Чи здатна "Рома" одужати?
Вміють звільняти, не призначати
Загалом, якщо подумати, то виходить, що всі звільнення, виконані власниками "Роми" - родиною Фрідкіних - з початку 2024-го року, були справедливими. І Жозе Моуріньо, і Даніеле Де Россі, і Генерального директора Ліни Сулуку, і Івана Юрича. А це також важливе вміння для директорів, власників, бізнесменів – звільнити вчасно та справедливо.
Моуріньо приніс "Ромі" перемогу у Лізі Конференцій та фінал Ліги Європи, але у Серії А виступав навіть гірше, ніж Паулу Фонсека, навіть не наближався до виходу до Ліги Чемпіонів. Крім того, відверто набрид Фрідкіним і взагалі всім своїм постійним ниттям, постійними нападками на арбітрів, ЗМІ, суперників, своїх гравців і навіть на керівництво свого клубу.
Де Россі почав чудово, але потім покотився. Перед звільненням він виграв лише один з 11-ти матчів у всіх турнірах, зокрема, жодної перемоги у чотирьох матчах на початку нового сезону, навіть проти аутсайдерів попереднього - "Кальярі", "Емполі". Ще й посварився з деякими гравцями. Говорили навіть про фізичний контакт з Браяном Крістанте.
Сулуку змушувала Де Россі не ставити Пауло Дібалу та Ніколу Залевські до складу через бажання продати їх, ще й брехала Фрідкіним про дії тренера. Вона повинна була піти. Ну а Юрич здобув лише чотири перемоги у 12-ти матчах, зокрема, отримавши 1:5 від "Фіорентини", ще й зовсім втратив підтримку гравців, кажуть, навіть бився з Джанлукою Манчіні.
Хорват завершив дуже коротку каденцію з 1.25 очка за матч в середньому – найгіршим результатом тренерів "Роми" з 2004-го року, попереднього (і третього в історії), коли команду тренували чотири тренери. Нинішні 13 очок після 12-ти перших матчів ліги у сезоні – найгірший початок сезону з 2004/05. Тоді вона завершила сьомою.
Проблема в тому, що важливіше вміння директорів, власників, бізнесменів, ніж звільняти – це наймати вчасно та справедливо. А в цьому Фрідкіни постійно провалюються. Навіть гравців цього разу привели в останніх числах серпня і навіть у вересні – Коне, Салемакерса, Хуммельса, Ермосо. Так серйозні клуби не працюють.
Призначати Де Россі, тренера без досвіду роботи у Серії А, укладати з ним трирічний контракт, призначати Юрича – тренера без досвіду роботи в клубі такого калібру. Призначати в такий бурхливий клуб спортдиром 39-річного Флорана Гізольфі, який ніколи не працював в Італії і навіть не знає жодної мови, крім французької. Ще й з запізненням, лише наприкінці травня.
Власне, Де Россі Фрідкіни призначили лише для того, щоб відвести гнів вболівальників за звільнення Моуріньо. А Раньєрі – лише для того, щоб відвести їхній гнів за звільнення Де Россі. Даніеле та Клаудіо - пристрасні вболівальники "Роми", улюбленці вболівальників, які приймають на себе удар. Їхні ж тренерські чесноти цікавили Фрідкіних в останню чергу.
Призначення Юрича взагалі виглядало дуже дивним, адже у вересні було ясно, що "Ромі" потрібен досвідчений тренер. А Іван навіть ніколи не тренував у Єврокубках. Крім того, він відомий бурхливим характером, резонансними заявами, причому часто - проти своїх гравців, вболівальників та керівництва, і тому ніяк не міг принести тишу в роздягальню.
Власне, за характером він дуже схожий на Моуріньо. Який начебто набрид Фрідкіним своїм характером. Навіщо тоді призначати такого ж, ще й набагато менш досвідченого?
Ще хорват, як вірний учень Джан П'єро Гасперіні, відомий прихильністю до постійного бігу, запеклого індивідуального пресингу, жорстких двобоїв. А склад "Роми" зовсім не пристосований до такої гри. Його вже давно звинувачують у лінощах, у бажанні грати на чистих м'ячах, у відсутності характеру. Причому звинувачували і Моуріньо, і Де Россі, і Юрич.
Тренер-директор
Загалом в клубі та в команді нині вакуум влади. Генерального директора немає більше двох місяців, причому "Рома" чекає на фахівців, які нині на контракті в інших клубах. Фрідкіни приїжджають до Італії лише для того, щоб звільнити тренера, а для Юрича навіть не приїхали, звільнивши його телефоном. Інтерв'ю вони не дають взагалі. Дає Гізольфі, близький до звільнення.
Він, до речі, визнав помилку клубу зі звільненням Де Россі. Але визнав у завуальованій манері. Та й сам він не хотів звільняти Даніеле і після звільнення Юрича хотів його повернути. Але нині француз ізольований від реального керівництва клубом, не брав участі у виборі тренера. А його словам, що Раньєрі був першим кандидатом, ніхто не вірить.
Власне, до появи імені Клаудіо в пресі з'являлося десяток імен можливих нових тренерів "Роми". Від Роберто Манчіні та Массіміліано Аллегрі до Едена Терзича та Френка Лемпарда. ЗМІ навіть повідомляли, що прихід Манчіні дуже близький. Але зрештою зупинилися на Раньєрі. Можливо, через відмову всіх інших кандидатів.
Що може принести 73-річний фахівець, який оголосив влітку про закінчення клубної кар'єри? Спокій. Вболівальники обожнюють його, вже зустріли його банерами про вічну любов, "ти завжди один з нас". Він сам зізнався, що був готовий повернутися лише для "Роми" або "Кальярі", своїх улюблених клубів, хоча отримував за ці місяці "більше пропозицій, ніж після чемпіонського титулу з "Лестером".
Він вже почав працювати з уболівальниками. Закликаючи їх не освистувати команду під час матчів, підтримувати її. Швидше за все, його послухають, принаймні спочатку. Адже він – такий самий вболівальник і каже, що насамперед вболівальник. Уродженець Риму, вихованець "Роми", який розпочав кар'єру гравця в ній і тренував її у двох каденціях - 2009-11 та в 2019-му роках.
Гравцям він каже, що хоче бачити від них посмішки на тренуваннях. "Я розмовляв з гравцями про внутрішню дитину, яка сидить в кожному з них. Я нагадав їм, якими ми були в дитинстві. Я хочу, щоб вони згадали про свої дитячі мрії та грали за них". А загалом заявляє: "в "Ромі" ми всі - одна родина. Від президента до комірників".
Він вже звернув особливу увагу на сенаторів – тих, кого вболівальники освистують насамперед, насамперед звинувачують у поганій грі та зливі тренерів – Крістанте, Лоренцо Пеллегріні, Манчіні. Раньєрі вже постійно розмовляє з ними, тим самим намагаючись відновити тишу та ієрархію у роздягальні. А також - з Хуммельсом та Паредесом, які взагалі не грали у Юрича.
Більше того – Клаудіо може вплинути на весь клуб. Адже влітку 2025-го року розпочнеться його дворічний контракт як Головного радника Фрідкіних, тобто директора. А присутність такого досвідченого, ще й такого улюбленого директора може нарешті заспокоїти клуб та повернути його у правильне русло. Він братиме участь і у виборі нового головного тренера влітку.
Моуріньо та Де Россі скаржилися, що в клубі не вистачає функціонерів, особливо - тих, хто часто розмовляє, захищає тренера та гравців. Вони просто благали призначити когось, хто прийматиме на себе удар, хоча б частково. Юрич на таке не скаржився, але ясно, що і йому не вистачало допомоги. А Раньєрі вже й говорить як функціонер, як директор.
Клаудіо одразу ж пояснив Фрідкіним важливість активної присутності президента в італійському клубі. "Я сам не любив втручання президентів і був щасливий в Англії, де вони не лізуть до поточних справ клубу. Але в Італії активна присутність президента життєво важлива, оскільки преса постійно пише і постійно шукає заголовки, теорії змови, скандали".
Ще місяць тому він казав: "Рома" виглядає без душі, без характеру, без обличчя. Без лідера. Фрідкіни дають багато грошей, але ясно, що лише грошей замало. "Рома" – особливе місце. Її вболівальників потрібно няньчити, надихати, їм потрібно допомагати". Він і нянчитиме, виховуватиме. І вболівальників, і Фрідкіних.
І не слід глузувати та недооцінювати роботу няньки. Можна скільки завгодно міркувати про чарівні тактичні схеми, крутих гравців та тренерів. Але коли в клубі бардак, вакуум влади, розбрат, а вболівальники постійно освистують і ображають гравців настільки, що домашні матчі перетворюються на пекло не для суперників "Роми", а для самої "Роми" - жодні схеми, гравці та тренери не допоможуть.
Ті, хто грав у Раньєрі, вважають, що няньчити і виховувати у нього вийде. Вказують на його добрий характер, на вміння порозумітися з усіма, заспокоїти всіх, не нагнітати, на його блискучі чесноти розумного психолога. Чого відверто не вистачало Моуріньо, Де Россі та Юричу, відомих вибуховим характером та гучними заявами.
Дієго Перотті вважає його ідеальною кандидатурою в нинішній ситуації: "Він надає тобі енергію, залишаючись спокійним, без крику. Не всі здатні на таке. Він зберігає тебе сфокусованим, вичавлює з тебе бойовитість та злість, не даючи тисячі інструкцій, не жестикулюючи, не волаючи, не ображаючи".
"Він передає спокій, він завжди близький до гравців і як батько для них. В такі делікатні моменти він завжди знає, як повернути тишу, ясність та увагу гравців, як сфокусувати їх виключно на полі".
Лука Тоні каже: "Він завжди готовий зняти напругу жартом. Він блискучий психолог і блискучий тренер, дуже любить "Рому" і вболівальники дуже люблять його. Він - правильна людина для нинішньої "Роми". Його повернення принесе мир та тишу".
Коріння без плодів
"Ромі" потрібно повернутися до свого коріння і потрібен той, хто належить до її коріння. Як Раньєрі. Він ще й чудовий тренер та Людина з великої літери. З ним ми розпочинаємо новий проект", - каже Гізольфі.
Втім, тут одразу ж виникає думка: "Чому тоді одразу не призначити Раньєрі директором і не доручити йому одразу ж шукати нового довгострокового тренера? Адже як тренер Клаудіо вже невисокого рівня, з досягненнями останніми роками навіть набагато гіршими за Юрича. Можливо, з Клаудіо команда заспокоїться, але чекати, що з ним вона побудує гру, немає жодних причин.
Здається, що його призначення саме тренером – втрата дорогоцінних місяців та практично відмова від нинішнього сезону.
Чи залишиться він взагалі в клубі влітку? Або ж вийде як з Ральфом Рангніком в "Манчестер Юнайтед", який приходив як тимчасовий тренер та майбутній директор, але як тренер добив команду настільки, що його вже не хотіли бачити в клубі в жодній якості.
Що це означає для Артема Довбика? Раньєрі заявив, що не збирається зациклюватися на тактиці і дивитиметься від матчу до матчу. Але загальновідомо, що він не полюбляє володіти м'ячем (а нині "Рома" - друга у лізі за володінням, що їй лише шкодить), полюбляє грати від оборони. Полюбляє швидкий вертикальний футбол, а саме в такому українець виглядає краще, ніж у позиційному.
Що ще важливіше – Раньєрі полюбляє грати з двома форвардами, а це дуже добре для Довбика, який був занадто часто ізольованим, самотнім. І один з форвардів - "дев'ятка", "вежа" типу Артема. Попереднього сезону в "Кальярі" Раньєрі завжди ставив до складу Петанью, Паволетті, Шомуродова.
До речі, останній ж нині у "Ромі". Отже, можливо, складе гострішу конкуренцію Довбику. Тим більше, що і грає останнім часом краще, ніж він. Аж ніяк не здивує і вихід обох на поле одночасно.
"Рома" намагається заспокоїтися, намагається повернути прихильність вболівальників, намагається повернутися до коріння. Але чи вдасться Раньєрі зробити все це? В 2019-му році він також приходив як тимчасовий тренер в кращій ситуації і не спромігся нічого змінити. Тоді він сказав, що "Рома" відстає у розвитку, і їй потрібна перебудова. З запізненням на п'ять років він починає її сам.
Фото - Getty Images/Global Images Ukraine