Ла Масия — сердце Барселоны. Она началась с усадьбы, умирала при Бартомеу, а теперь ее директор — украинец

1 month ago 14
ARTICLE AD BOX

Усе почалося зі старовинної садиби 1702 року.

Вона стояла на території, яку “Барселона” викупила для будівництва “Камп Ноу”. Коли арену зводили, садибу використовували як гуртожиток будівельники.

В 1957-му, як стадіон відкрили, в ній зробили ремонт, і вона стала офісом “Барселони”.

Чому Ла Масія?

Та тому, що так на сході Іспанії називають подібні будиночки.

Першу спробу організувати тут дитячу школу зробили ще в 1961-му, навіть Ласло Кубалу директором призначили, та скоро той очолив першу команду, а коли вернувся — ідея заглохла.

Ла Масія — серце Барселони. Вона почалася із садиби, помирала за Бартомеу, а тепер її директор — українець - изображение 1
Перша будівля Ла Масії. Getty Images/Global Images Ukraine/ автор: Jasper Juinen

Таким чином, справжня Ла Масія народилась у 1978-му з подачі президента Хосепа Луїса Нуньєса — того-самого, що привіз на “Камп Ноу” Марадону.

На той момент жоден клуб не мав нічого подібного, та Нуньєс бачив далеко. Його креатура Оріоль Торт став культовим не лише для “Барси”, а й для футбольного скаутингу загалом. За 20 років в клубі Торт ні дня не сидів на місці — все шукав, рився, відвідував дитячі турніри, куди міг доїхати.

Сьогодні у Ла Масії 15 скаутів по Каталонії, ще 15 по решті Іспанії і 10 їздять світом.

А починав усе Торт.

Його знахідка Анхель Педраса дебютував за “Барсу” в 1980-му — це перший вихованець Ла Масії, що доріс до основи.

Este martes hace 20 años de la pérdida de Oriol Tort, que fue jugador, entrenador, ojeador y responsable del fútbol formativo azulgrana
Más detalles ???? https://t.co/MWkvpkZPC7… ???? pic.twitter.com/qrQEJwuOVM

— FC Barcelona (@FCBarcelona_es) September 10, 2019

Першою ж зіркою був Гільєрмо Амор, і це в його епоху Ла Масія пережила головне — тренерство Йохана Кройфа.

Уся ідентичність “Барси”, її ставка на контроль м'яча, байдужість до антропометрії хавбеків та нападників, високий пресинг і перманентний тиск були закладані Кройфом, який наполіг, щоб саме за його схемою 3-4-3 тут готували дітей. Жодних відхилень: вони заграли так, як перша команда.

З цього й почався злет.

Пеп Гвардіола зв'язав гру Дрім Тім у 90-х, а вже за ним пішло золоте покоління — Хаві, Іньєста, Пуйоль, клас`87 із Мессі, Фабрегасом та Піке. Більшість з них не лише вчилися, а й жили в корпусах Ла Масії, яка з часом перестала вміщувати охочих.

Що робити?

Під кінець правління Нуньєс хотів викупити землю під нову академію, але муніципали не дали.

#LaMasia40

4⃣0⃣ anys en 4⃣0⃣ dades

????Temporada 2011/12

11 jugadors formats al planter figuren en la plantilla 11/12.

11 jugadores formados en la Masia figuran en la plantilla 11/12.

Messi, Iniesta, Cesc, Piqué, Fontàs, Busquets, Valdés, Pedro, Xavi, Puyol i Thiago. pic.twitter.com/JRNmOSteFM

— FC Barcelona - Masia (@FCBmasia) November 23, 2019

Довершив це Жоан Лапорта, і в 2011-му вже без нього “Барса” відкрила оновлену Ла Масію за 8 км від “Камп Ноу”. 5 поверхів, 83 студенти, 56 співробітників, 40 тренерів, усі — колишні атлети. Ціна комплексу — понад 12 млн євро.

“Навчання Ла Масії ніби надає футболісту невидиму перевагу”, - хвалився Пеп Гвардіола на чолі “Ман Сіті”.

За іронією долі, саме тоді академія дала тріщину.

***

Хтось скаже — гей, неможливо постійно тримати захмарний рівень.

Семеро випускників Ла Масії привели клуб до треблу в 2009-му. Вони ж були кістяком Іспанії, що перемагала на чемпіонатах світу й Європи.

У 2002-му з Луї ван Гаала сміялися, коли він сказав, що “Барса” матиме команду із 11 вихованців, та вже за 10 років це збулося. На поле 25 листопада 2012-го вийшли Вальдес, Альба, Пуйоль, Піке, Монтоя, Фабрегас, Бускетс, Хаві, Іньєста, Мессі та Педро, і вони перемололи “Леванте” 4:0.

Спад академії “Барси” спричинили зовсім не студенти, а менеджери.

Сандро Россель та Жозеп Бартомеу не забезпечили тяглість традицій і навіть зневажили їх.

Лапорта — популіст, але й патріот Каталонії, що будував навколо неї клубну ідентичність. Россель же бачив лише вигоду. Після покупки Неймара, що обернулася його тюрмою, в дубль “Барси” з'їхалися дивні бразильці. Роберт Гонсалес, Марлон Сантос, Вітіньйо, Габріел Новаеш та інші — ви їх знаєте? Ймовірно, це частина угоди, про яку ніхто не говорив.

Ексдиректор Ла Масії Аурелі Альтіміра знизує плечима:

“Не знаю, чому клуб став наповнювати команду Б дорослими гравцями з різних місць. Усі знали, що вони ніколи не проб'ються в першу команду. Натомість молоді хлопці бачили перед собою бар'єр, відчували розчарування, і я їх розумію”.

За Бартомеу це продовжилося. “Барса” купувала Клемана Ленгле та Єррі Міну, ігноруючи Еріка Гарсію. Вона дозволила піти Дані Ольмо і тратила мільйони на Андре Гомеша. Ніхто не помічав Алекса Грімальдо, натомість привозили то Люку Діня, то Жуніора Фірпо.

Тренерів ігнорували теж. Ернесто Вальверде у 2018-му хотів взяти на збір Алекса Кольядо, але вже дорогою йому повідомили, що на цю позицію везуть Малкома.

Хтось в курсі, де зараз Малком?

Лише Серджі Роберто пробився до основи з Ла Масії у жахливі роки, апогеєм яких стала гра із “Сельтою” в 2018-му, де “Барса” вперше за 16 сезонів не мала жодного вихованця.

***

І навіть це не все. Наприкінці 2010-х Бартомеу мало не поховав Ла Масію з кінцями.

Освітня реформа — по-науковому її назвали “Ла Масія 360”.

Де-факто вони викинули всю систему підготовки, розроблену Кройфом. Репетиторів та психологів завезли стільки, що довелося виділити під них цілий поверх, змусивши частину дітей шукати житло деінде. Ще запустили новомодну програму підтримки емоційного здоров'я, куди самі тренери відмовляли ходити студентів.

Оскільки психологи обходилися дорого, з Ла Масії звільнили частину кухарів, і якість їжі впала, її стали замовляти на стороні. З'явилися і проблеми з дисципліною, бійки в кампусах.

Mad ein La Masia, already a four time youth Balloon D or winner.
He made mistakes but its in the era of Clown Bartomeu so he can pass. https://t.co/VyHqBUv13L pic.twitter.com/IUIcFm4UmX

— Ahead of the curve (@tactico007) May 10, 2024

Багаторічний тренер Ла Масії Жоан Віла не витримав і пішов з клубу після 40 років:

“Ми отримали важливу спадщину від Кройфа та Гвардіоли, наше завдання — оберігати її. У мене є відчуття, що ми втрачаємо нашу модель. Ми тренуємо не те, що звикли тренувати, і це проблема”.

Що зробив тоді Бартомеу? Призначив директором Хаві Мартінеса — не тренера, а журналіста з відділу зв'язків з громадськістю.

Журналіста, Карл!

Без перебільшень, друге пришестя Лапорти у 2021-му врятувало Ла Масію. Жоан повернув їй старі порядки до великої радості Хаві:

“Приїхавши з Катару я виявив, що в Ла Масії роками не тренували позиційну гру. Це неймовірно. Деяким гравцям я мушу пояснювати наш футбол. Мені дивно це бачити. Це ж наша філософія і має бути рутиною”.

????️ Xavi: “The first time they talked to me about Lamine was after I arrived to coach Barcelona.

The analysts, and then my assistants Sergio Algheri and Oscar Hernandez, told me that in La Masia there was a young man of Moroccan origin who was talented, promising and special.

He… pic.twitter.com/0jfD2nQ6ej

— CuléConnection (@culeconHQ) November 9, 2024

***

Може, Ернандес і не топтренер, але з ним у “Барсі” дебютували 16 вихованців.

Компліменти Гансі Фліку всі заслужені, але це ж Хаві ризикнув і показав світу ще сируватих Кубарсі, Ямаля, Ферміна, Гаві, Бальде. Він розбив бар'єр, що виник між Ла Масією та “Барселоною”.

Тепер сюди знову хоче потрапити молодь — хоча б аби пожити на одному поверсі із суперзіркою.

Так-так, Пау Кубарсі досі живе в кампусах. Йому 17, він родом із маленького села, а водійських прав ще не має.

А от Ламін Ямаль недавно з'їхав — купив квартиру неподалік від тренувального центру, коли в нього з'явилась дівчина. При тому тренери наполягли, аби він більшу половину дня проводив у Ла Масії — тут він снідає, обідає, тренується.

Pau Cubarsí knows it won't be long before Lamine Yamal is the best in the world ✨???????????? pic.twitter.com/WRBBgeE1Yk

— OneFootball (@OneFootball) November 1, 2024

Також це вчителі Ла Масії подбали, щоб Ламін здав іспити на ESO — щось типу наших 9 класів.

За те, аби Ямаль не спізнювався, перед клубом відповідає кузен Мохамед, що став його водієм.

“Це місце дуже змінилося з моїх часів. Тепер тут багато поверхів з кімнатами. Є шестимісні для найменших, а також чотиримісні, двомісні і навіть одномісні номери. Тут же за кількадесят метрів тренується перша команда, тож діти можуть це все бачити, це їх мотивує”, - каже ще один ексдиректор Ла Масії Жорді Роура.

Із неприхованим задоволенням він розповідає, що “реформи” Бартомеу згорнули. Замість психологічної підтримки — дисципліна й акцент на результатах. Відновили й ієрархію в дублі, що знову поділений на три групи: нерегулярні, основні та ті, що можуть залучатися до занять з основою. З останніх вибирають капітана.

Ясно, є винятки. Роура сміється — каже, нізащо б не повірив, що Ямаль гратиме на Євро у 16.

Hmmmm.... La Masia is always there when we need it!

The Season Messi leaves europe after he wins the world cup and completes football
Is the same season La Masia player Lamine Yamal makes his debut for FC Barcelona.
La Masia is always there to carry the torch forward
Més que un… pic.twitter.com/AECJqQdl8J

— Captain.Sadeer (@CaptainSadeer) August 9, 2023

У найтемніші часи Бартомеу Жорді перевіз Ламіна в кампуси Ла Масії, дізнавшись, що той з проблемної сім'ї. Хтозна, може, це малого й врятувало.

***

І ви не повірите, та зараз цією махіною керує українець.

Андрій Щепкін очолив Ла Масію в 2023 році, ставши третім її директором після повернення Лапорти.

Перший — Хаві Мартін — вимагав більше грошей на ремонти й покращення харчування, що не стикувалося із політикою скорочення витрат. Другий — Мікель Пуч — посварився з Лапортою особисто.

Ну, а Щепкіна знає кожен фанат гандболу.

Величний атлет — аж 2,10 зросту! Починав у ЗТР і грав за Україну на початку 90-х, перш ніж став незамінним у “Барселоні” та отримав іспанське громадянство у 1997-му.

Andrei Xepkin is the only man to have won the EHF Champions League title a record number of seven times ????????????????????????????

Don't call him Andrei Xepkin, call him Mr. Champions League ????❗ pic.twitter.com/VlwzgxIPnP

— EHF Champions League (@ehfcl) April 20, 2021

Щепкіну й досі належить рекорд за виграними Лігами чемпіонів у гандболі — аж 7. Також він член Залу слави європейського гандболу, і не покинув гру після завершення кар'єри у 2007-му, ставши тренером.

Пост головного у Ла Масії — шалене досягнення для Андрія, що шокувало Каталонію. Інсайдери негайно вказали пальцем на Енріка Масіпа — капітана гандбольної “Барси” часів Щепкіна, що зараз є близьким соратником Лапорти.

“Звісно, Щепкін мені друг. Він мені як брат! І він працює в клубі 30 років, з яких 9 — у Ла Масії. Він хороша людина, працьовита, з принципами. Ви скажете, що це пост для юриста чи економіста, але я вважаю, що там має бути спортсмен, що розуміє потреби спорстменів”.

Так-так, саме спортсменів.

Про це мало пишуть, та Ла Масія не лише про футбол, а й баскетбол, гандбол, футзал, хокей на траві. Із 641 вихованця у 2022 році футболу вчилися 348. Як бачите, більшість проживає не в кампусах, а в приватних оселях.

Щепкін зізнається, що “у футболі вболівав за київське “Динамо” або інші радянські команди”, а дивитися його любить “вдома на дивані”.

Непублічний, неконфліктний чоловік, і майже не дає інтерв'ю.

Трохи витягнули на світ його ЗМІ на початку 2022-го, коли російські війська прийшли в його рідну Нову Каховку:

“Усе це на мене впливає, я дуже страждаю. Плачу за свою країну. Це треба припинити, нема жодної причини, яка б таке виправдовувала. Мені шкода, я ніколи не жив в Україні. Я виїхав з УРСР до Малаги в 1991-му. По правді, я незгоден з усім, чим був СРСР. Його не мало ніколи існувати. Ми любили його просто бо не бачили іншого.

Зараз усі казали, що Росія ось-ось нападе, а я не вірив. Для мене це сюрреалістично — одна країна напала на іншу, бо та колись була частиною її імперії. Уявіть, щоб Іспанія, Франція чи Англія таке робили. Я ніколи не відчував себе українцем, якщо чесно. Але тепер — так”.

Щепкін мислить як мільйони людей на наших і не лише наших вулицях. Роз'їжджатися світом ми почали давно.

Що ж до Ла Масії, то там його завдання не футболу вчити, а забезпечити функціонування служб, координацію підрозділів, справедливість при наборі студентів.

Поки справляється.

А вже те, що творять тренери в його каденцію — і поготів космос. Вперше з початку 2010-х до “Барси” стоїть черга спонсорів, а вона нікого не купляє — лише ставить своїх.

Якщо обійдуться без дурних покупок, контрактів і реформ, то клуб вилізе з ями коли відкриють 104-тисячний “Камп Ноу”. Зараз там кипить робота, сотні будівельників снують туди-сюди, аби дати “Барсі” нове лице.

Без нього нікуди, еге ж?

Втім, ще важливіше — серце.

Прямо зараз весь проєкт Лапорти впирається в Ла Масію, це вона качає йому кров. Левандовський може забивати, а Рафінья — бігти, та без 16-річних, 17-річних, 18-річних вундеркіндів ні про яке відродження “Барселони” ми б зараз взагалі не говорили.

Read Entire Article