ARTICLE AD BOX
З 6 квітня 2025 року стартує другий етап Першої ліги України з футболу — чемпіонська група, де вісім найкращих команд змагатимуться за право підвищення в класі. Формат передбачає, що перші дві команди напряму виходять до Української Прем’єр-ліги, а колективи, які посядуть третє і четверте місця, отримають шанс поборотися за підвищення через перехідні матчі. З огляду на щільність турнірної таблиці та високий рівень конкуренції, боротьба обіцяє бути напруженою й непередбачуваною.
У чемпіонській групі беруть участь по чотири найкращі команди з груп А і Б першого етапу. Вони зберігають набрані раніше очки та продовжують змагання, проводячи матчі лише з колективами з іншої групи. Таким чином, кожна команда зіграє по вісім матчів на другому етапі. За підсумками цих зустрічей визначаться два прямі володарі путівок в УПЛ, а також учасники перехідних матчів.
"Епіцентр"
"Епіцентр" серед усіх команд групи перебуває у найвигіднішому становищі, оскільки займає перше місце та блискуче провів сезон. Але не варто сподіватися на минулі заслуги, адже суперники дихають у спину. Наразі, поки ще не розпочалися матчі чемпіонської групи, "Епіцентр" має 29 очок і найкращий захист за пропущеними голами (7). Також варто взяти до уваги атакувальний потенціал, адже у групі А команда забила найбільше (21). До слова, у команди лише 1 поразка за 14 матчів.
"Епіцентр" має міцний фундамент, адже власник клубу Олександр Герега небайдужий як до футболу, так і до спорту загалом. Він є президентом Федерації важкої атлетики України, а також віцепрезидентом Федерації волейболу України. У 2019 році Олександр Володимирович став власником футбольного клубу "Дунаївці", який згодом був перейменований на "Епіцентр". За останньою інформацією, Герега готовий вкладати ще більше грошей у своє "дітище", якщо команді вдасться виграти Першу лігу і вийти в УПЛ.
Безумовно, варто згадати про тренера команди. Ним є Сергій Нагорняк. У минулому гравець "Дніпра", зараз він дізнається, що таке бути головним тренером у клубному футболі, адже раніше Сергій Миколайович працював лише з молодіжною збірною України. Нещодавно Нагорняк висловлювався про амбітні плани виходу своєї команди в УПЛ, але також наголошував на високій конкуренції та складному шляху, який ще належить пройти, попри вже виконану роботу:
"Усі сім команд, які разом з нами у чемпіонській групі – дуже гідні конкуренти. Ви розумієте, дистанція у весняній частині чемпіонату дуже коротка, не 15−16 ігор, а всього вісім. Але не буду лукавити: враховуючи трансфери, які вже відомі, та фінансування, "Металіст 1925" виглядає дуже потужно. Я не знаю, який у нього точно бюджет, але припускаю, що він десь на рівні першої четвірки клубів з УПЛ".
Що стосується складу, то тут величезний акцент зроблено на молодому поколінні. Адже основна частина футболістів – це гравці до 25 років, які ідеально поєднуються з більш досвідченими виконавцями. Одразу варто відзначити найкращого бомбардира Першої ліги України – Данила Кравчука. Він є нападником, який уже грав в УПЛ, попри свій юний вік (23). Раніше він виступав за "Інгулець" та "Ворсклу". За 14 ігор поточного сезону Данило забив 9 голів. Іншим талановитим гравцем у клубі є вінгер Іван Бендера, якому лише 22 роки, а він уже встиг пограти у молодіжці "Руху".
"Агробізнес"
"Агробізнес" розташувався одразу за "Епіцентром" на другій сходинці турнірної таблиці. Команда демонструє збалансований футбол, що передбачає відкриту гру. Різниця забитих і пропущених м’ячів це повністю підтверджує (16:13). Важливим уточненням буде те, що "Агробізнес" за 14 проведених матчів має лише 1 нічию. Наразі клуб у верхній частині турнірної таблиці, але це завдяки першим 9 турами, де було взято основні очки. Адже фінальна частина сезону складалася не найкращим чином, і "Агробізнес" за 5 матчів зазнав 4 поразки.
Власником клубу є Олег Собуцький. У 2017 році його обрали віцепрезидентом Федерації футболу України. Також Олег Михайлович є спонсором і президентом Асоціації ветеранів футболу України. Однак не обійшлося без скандалів, адже влітку 2020 року Собуцький отримав довічну дискваліфікацію за побиття арбітра. Але Олег Михайлович заявив:
"Це все брехня, продажність нашої системи. Президент УАФ Андрій Павелко та інші хочуть себе відбілити. Якщо вони знайшли жертву – то вони помиляються, якщо думають, що зможуть усунути від футболу людину, яка фінансує 23 команди."
Але вже восени 2021 року Спортивний арбітражний суд оголосив рішення, і Олегу Михайловичу вдалося оскаржити довічну дискваліфікацію. Нині Собуцький не може повною мірою працювати зі своїм клубом, адже з перших днів війни пішов до ЗСУ і передав управління довіреній особі. 18 червня 2023 року Артем Федецький опублікував спільне фото з підписом:
"Олег Михайлович – президент ФК "Агробізнес". З перших днів війни взяв до рук зброю і став на захист нашої країни."
Олександр Чижевський, відомий уболівальникам "Карпат", з 2019 року є головним тренером "Агробізнеса". У минулому захисник, він чудово справляється зі своїми обов’язками завдяки великому досвіду, який здобув у рідній команді. Лідером в основному складі виступає нападник Максим Войтиховський. У цьому сезоні футболіст відзначився 9 результативними діями (4+5). Максим має досвід гри в УПЛ – у сезоні 2022/2023 він був у складі "Чорноморця". Також варто відзначити півзахисника Романа Толочка. У цьому сезоні він має 3+2 за результативністю. Але не слід забувати, що він є вихованцем "Карпат", де також провів невеликий відрізок у Прем’єр-лізі.
"Кудрівка"
Наступна позиція в турнірній таблиці (3) дає шанс на перехідні матчі. На ній розташувалася "Кудрівка". Команда відстає від "Агробізнеса" на 3 очки, а різниця забитих і пропущених м’ячів складає 17:11. Перед стартом чемпіонської групи "Кудрівка" перебуває у чудовій формі, адже програла лише 2 матчі з останніх 15. Під час підготовки до фінального етапу колектив провів товариську зустріч із "Зорею". Випробування більш досвідченим суперником було пройдено, адже "Кудрівка" мінімально перемогла з рахунком 0:1.
Власником клубу є відносно молодий бізнесмен. Йому 41 рік, і основним видом діяльності є будівництво. Примітно, що у 2023 році він намагався придбати "Десну" Чернігів, але безуспішно. Однак уже в 2024 році він став головою Чернігівської обласної асоціації футболу. Донедавна існувала команда "Нива", яка внаслідок певних обставин об’єдналася з "Кудрівкою". Саме тому Роман Васильович так швидко вийшов із клубом до Першої ліги України.
Загалом клуб робить акцент на молоді таланти. Не став винятком і спортивний директор, якому всього 28 років. Антон Свершок раніше співпрацював із такими клубами, як "Олімпік" і "Дніпро-1", де працював скаутом. Головний тренер також представляє молоде покоління, адже йому 45 років. Уболівальникам він відомий своєю роботою у "Зорі" та "Ворсклі".
Завдяки свіжому і молодому погляду на роботу селекційного відділу команду регулярно поповнюють талановиті виконавці. Серед нещодавніх підписань – футболісти "Інгульця": Максим Мельничук, Олександр Козак і Михайло Шершень, які приєдналися до "Кудрівки" у статусі вільних агентів. Також варто відзначити підписання досвідченого форварда з "Маріуполя" – Іллі Зубкова. Андрій Сторчоус є досвідченим півзахисником, який проводить дуже непоганий сезон. Адже він створив 10 результативних дій (7+3), 2 голи з яких забив у Кубку України.
"Полтава"
І закриває першу четвірку чемпіонської групи "Полтава". Це положення дозволяє команді брати участь у стикових матчах, але його ще потрібно втримати. Адже переслідувачі зовсім близько, і у "Металіста 1925" стільки ж очок, але різниця забитих і пропущених кульгає. Після вельми вдалої серії на старті Першої ліги настала чорна смуга. "Полтава" заключний відрізок перед чемпіонською групою провалила і втратила очки там, де цього точно не повинно було статися.
Власником клубу є Сергій Іващенко. Місцевий депутат і, як не дивно, підприємець. Основна діяльність пов’язана з будівництвом. Але сила команди далеко не у власнику, як це простежується у конкурентів. Тут основну роль відіграє тренер, а саме його досвід. Володимир Сисенко – 62-річний спеціаліст, який вже двічі очолював "Полтаву". Перший відрізок – з 2011 по 2014 рік і ось з 2019 року по сьогоднішній день.
Досвід досвідом, але що відбувається зі складом? Лідером команди і, безперечно, досвідченою опорою лінії півзахисту є Дмитро Щербак. Це не його перший сезон у "Полтаві". Минулого року футболіст забив 14 голів на рівні Першої ліги України. А в цьому розіграші вже має 5+5 за результативними діями. І Дмитро такий не один, адже основні гравці відбираються з досвіду та ветеранів клубу. На трансферному ринку клуб зовсім не працює, і це, безумовно, може позначитися на чемпіонській групі.
Поза зоною прямого виходу та стикових матчів
За підсумками 14 турів є четвірка команд, які розташувалися на 5-8 місцях. Ці позиції не дозволяють підвищитися до УПЛ, тому клубам потрібно докладати максимальних зусиль, щоб потрапити в еліту. Тут опинилися "Металіст 1925", "Металіст", ЮКСА і "Буковина". Тільки, мабуть, у останніх є питання з виходом, хоча навіть за нинішніх умов математичні шанси все одно присутні.
Хочеться відзначити "Металіст 1925", адже після вильоту з УПЛ команду врятував Володимир Носов. Криптовалютний підприємець вирішив вкластися в паралельний актив і вивести команду до Прем’єр-ліги. Одразу варто сказати, що власник не шкодує грошей на свій черговий проєкт і активно інвестує у розвиток клубу. Головний тренер команди має нідерландський паспорт і раніше працював у структурах академій "Шахтаря" та "Феєнорда". Склад у команди оптимальний і збалансований, а головне – ведеться регулярна робота селекційного відділу. Враховуючи амбіції власника, тренерського штабу та безпосередньо футболістів, вболівальники можуть побачити повернення "Металіста 1925" до УПЛ.
Не можна пройти повз такого клубу, як ЮКСА. Власник пов’язаний із будівельним бізнесом, а назва команди розшифровується як Українська Християнська Спортивна Академія. За діями керівництва чітко видно, що вони готові продовжувати боротьбу і виходити в Прем’єр-лігу. Селекційний відділ переглянув свою роботу, і останнім часом команду поповнили досвідчені виконавці з УПЛ. Зокрема, футболісти прийшли з "Інгульця", "Кривбаса" та "Оболоні". Також у складі чимало легіонерів, що дуже важливо в боротьбі за перші місця чемпіонської групи.
І ще важливо не забути два клуби, які мають низку проблем, але, тим не менш, готові боротися до останнього. "Металіст" Харків зараз на 6-му місці з досить непоганими статистичними показниками, але це не скасовує того факту, що на клуб досі накладено трансферний бан. Тому основний акцент робиться безпосередньо на свою молодь, але одразу потрібно зазначити, що наразі з виплатами зарплат і премій усе гаразд. Залишилися лише деякі незакриті фінансові питання, які клуб намагатиметься вирішити найближчим часом.
Щодо "Буковини", все зрозуміло з турнірної таблиці. Особливо заглядати в особисті справи власників немає сенсу, адже там усе покрито мороком. Йдеться про якісь кримінальні справи, Інтерпол і ФБР. Це, звичайно, не стосується футболу, але коли у власників є такі нерозв’язані питання – це може позначитися на фінансуванні та розвитку клубу.
Боротьба обіцяє бути вкрай напруженою
Боротьба за вихід в УПЛ у чемпіонській групі Першої ліги України обіцяє бути вкрай напруженою. Кожна з команд має свої сильні та слабкі сторони, а також унікальні виклики на шляху до вищого дивізіону. Фактори, такі як стабільність фінансування, досвід тренерського штабу, якість складу та підтримка вболівальників, відіграватимуть вирішальну роль у визначенні підсумкових позицій команд.
- Більше новин зі світу футболу читайте в режимі Live у Telegram UA-Football
Згідно з регламентом, дві найкращі команди напряму виходять в УПЛ, а колективи, що посядуть третє та четверте місця, отримують шанс поборотися за підвищення через стикові матчі. У зв’язку з цим кожна гра на другому етапі матиме величезне значення, і команди повинні підійти до них із максимальною концентрацією та підготовкою.
Інтрига у Першій лізі досягла свого апогею, і вболівальники з нетерпінням очікують на початок вирішальних матчів. Хто з претендентів зможе подолати всі перешкоди і заслужено посісти місце в еліті українського футболу? Відповідь на це питання ми дізнаємося в найближчі місяці.