Борьба за выживание в УПЛ: кто покинет элиту, а кто сохранит прописку?

1 month ago 22
ARTICLE AD BOX

Сезон 2024/25 УПЛ близький до відновлення, а з ним повертається і інтрига в боротьбі за виживання. Команди, що перебувають у нижній частині турнірної таблиці, докладатимуть максимальних зусиль, аби зберегти місце в еліті українського футболу.

Але чи вдасться їм це? Деякі клуби вважають, що можуть бути спокійними, оскільки знаходяться поза зоною вильоту. Однак навіть команда з дев’ятого місця потенційно може понизитись в класі.

Відстань за позиціями, а не очками

Команди, що посідають 9–12-ті місця, знаходяться в безпосередній близькості до зони вильоту і повинні бути максимально уважними в останніх турах. У такій ситуації діє проста математика: лише три очки розділяють "Верес" (дев’яте місце) і "Лівий Берег" (14-те місце). В таких умовах мотивація аутсайдерів часто виявляється вищою, ніж у середняків, які можуть відчувати оманливу безпеку. "Верес", наприклад, може недооцінити конкурентів, які зроблять усе можливе, аби уникнути перехідних матчів.

"Верес"

Рівненський клуб посідає дев’яте місце, маючи в активі 19 очок, але його позиція зовсім не така надійна, як здається. Останні два тури УПЛ перед перервою були для "Вереса" провальними: спочатку команда, залишившись у меншості, була розгромлена "Карпатами" (5:0), а потім на виїзді мінімально поступилася лідеру чемпіонату. У рівному матчі "Динамо" взяло три очки завдяки класу.

Після цієї невдалої серії чемпіонат пішов на паузу, а команда провела кілька товариських зустрічей. Варто відзначити прогрес в атаці: якщо в рамках УПЛ "Верес" у середньому забиває один гол за гру, то в зимових спарингах забив 12 м’ячів у 6 матчах (два в середньому за гру).

“Верес” влітку посилив центр поля, підписавши півзахисника "Колоса" Ігоря Харатіна на правах вільного агента. Якщо команда продовжить награвати атакувальні схеми та грамотно проведе найближчі матчі проти прямих конкурентів, шанси залишитися в еліті у неї доволі непогані.

"ЛНЗ"

"ЛНЗ", має 19 очок і займає десяте місце. Черкаська команда намагалася діяти в атакувальному стилі під керівництвом Карраско, проте в обороні було чимало проблем – 26 пропущених м’ячів в 18 турах не є солідним показником. Форма перед зимовою паузою залишала бажати кращого: п’ять матчів без перемог, причому більшість – проти прямих конкурентів. Не дивно, що Карраско зрештою залишив “ЛНЗ” з тренерським штабом, і причиною відставки іспанця були не лише результати, але й певні психологічні проблеми в команді. Фінальною точкою перед відставкою стала поразка в матчі з "Лівим берегом" (1:3).

“ЛНЗ” повернув до роботи Романа Григорчука, і досвідчений спеціаліст задоволений тим, що бачить в своєму новому клубі.

"Загальне враження від першого спілкування з керівництвом було позитивним і перспективним. Навіть більше, ніж перспективним. Я побачив, що у людей є великі цілі й амбіції у футболі, і вони чітко розуміють, як їх досягати. Для цього обов’язково потрібні час, системність і поступовість".

 хто покине еліту, а хто збереже прописку? - изображение 1

Черкащани солідно підсилили склад: із "Кривбаса" за 500 тисяч євро був придбаний захисник Олександр Драмбаєв – вкрай важливе підписання, враховуючи проблеми команди в обороні. Також до команди приєдналися два півзахисники з "Полісся" – Танковський та Кушніренко. Обидва перейшли на правах вільних агентів. Очевидно, що тренерський штаб і керівництво зацікавлені в покращенні турнірного становища команди.

"Колос"

Маючи 18 очок, "Колос" посідає 11-те місце. Команда частіше за інших грає внічию – 9 разів за сезон, що є найвищим показником у лізі. "Колос" – одна з тих команд, які демонструють стриманий футбол. Тренерський штаб робить акцент на акуратній грі та контролі ситуації на полі, приділяючи велику увагу обороні. У такому стилі є як плюси, так і мінуси. Основний недолік у тому, що команда навряд чи зможе піднятися вище середини таблиці. Водночас серед переваг – стабільність: "Колос" навряд чи опиниться в зоні перехідних матчів або вильоту.

Керівництво та тренерський штаб розуміють необхідність посилення. У січні клуб підписав нападника "Ворскли" Миколу Ковталюка, який перейшов на правах вільного агента і спробує допомогти команді стати результативнішою. Також було зміцнено оборону – команду поповнили два захисники: один повернувся з оренди, інший приїхав із чемпіонату Румунії. З таким підходом "Колос" має зберегти позиції вище небезпечної зони, але проблема реалізації моментів в атаці залишається відкритою.

"Ворскла"

Полтавська "Ворскла" з 16 очками займає 12-те місце і перебуває на межі зони перехідних матчів. Слабка оборона (25 пропущених м’ячів) і нестабільні результати вимагають від команди серйозних змін. Для збереження місця в УПЛ "Ворсклі" потрібно терміново налагодити гру в захисті та набирати очки в останніх турах. Це і є головним завданням Юрія Максимова, який очолив “Ворсклу” наприкінці жовтня.

Зона перехідних матчів

Клуби, що посядуть 13-те і 14-те місця, за підсумками сезону зіграють у перехідних матчах за право залишитися в Прем’єр-лізі. Наразі в цій зоні перебуває дебютант УПЛ – "Лівий Берег". Кияни проводять свій перший сезон у вищому дивізіоні й після 17 турів мають у активі 16 очок, посідаючи 13-те місце. У зимове трансферне вікно "Лівий Берег" зробив акцент на посиленні атаки, підписавши двох нападників. Це виправданий крок, адже команда забила всього 9 м’ячів у 17 турах – найгірший показник у лізі. Однак для успішного завершення сезону потрібно не лише покращити реалізацію, а й зміцнити оборону.

 хто покине еліту, а хто збереже прописку? - изображение 2

Ще один столичний клуб, "Оболонь", який повернувся в УПЛ після перерви, відчуває серйозні труднощі в поточному сезоні. Маючи 14 очок, команда займає 14-те місце, що також передбачає участь у перехідних матчах. Нестабільні результати та проблеми в атаці (10 забитих м’ячів при 29 пропущених) змушують тренерський штаб шукати оперативні рішення й тактичні корективи. Важливо розуміти, що ці показники не надто відрізняються від конкурентів. За кількістю пропущених голів гірший лише "Інгулець", який займає останню сходинку.

Зона прямого вильоту

Одеський "Чорноморець", клуб із багатою історією, переживає непрості часи. Після 17 турів команда має 12 очок і займає 15-те місце, що означає прямий виліт із Прем’єр-ліги. Це найгірший результат за останні роки.

Слабка оборона та недостатня результативність стали ключовими причинами нинішнього становища. Для порятунку одеситам необхідно кардинально змінити гру й видати серію позитивних результатів. Клуб із такою історією та відданою фанатською базою не повинен залишати елітний дивізіон, але така реальність. На жаль, шанси на покращення гри та турнірного становища вкрай малі.

 хто покине еліту, а хто збереже прописку? - изображение 3

Замикає турнірну таблицю "Інгулець", який після 16 матчів набрав лише 9 очок. Команда демонструє найгірші показники як в атаці, так і в обороні (різниця м’ячів 12–31), і через проблеми зі своїм стадіоном грає лише на виїзді. Шанси на збереження місця в УПЛ мінімальні – для цього потрібно не лише різко покращити гру, а й сподіватися на осічки конкурентів. Проте занадто багато очок втрачено в першій частині сезону, а конкуренція у боротьбі за виживання дуже висока. "Інгульцю" банально може не вистачити ні сил, ні класу, щоб залишитися в еліті.


Боротьба за виживання в УПЛ обіцяє бути напруженою до самого кінця сезону. У кожної з команд є свої сильні та слабкі сторони, але всіх їх об’єднує одне – прагнення зберегти місце у вищому дивізіоні. Більшість клубів докладають максимум зусиль для покращення гри та підйому в таблиці. Однак успіх залежатиме від багатьох факторів: якості підготовки, тактичних рішень тренерського штабу, морального духу гравців і, звісно ж, підтримки вболівальників. Нам залишається лише запастися терпінням і стежити за цікавою другою частиною сезону УПЛ.

Фото: ФК ЛНЗ, ФК Лівий берег, UA-Футбол

Read Entire Article