ARTICLE AD BOX
За даними Axios, радник Білого дому з питань національної безпеки Джейк Салліван представив президенту США Джо Байдену варіанти потенційної атаки США на ядерні об'єкти Ірану, якщо іранці зроблять крок до створення ядерної зброї до 20 січня.
Джерело: Axios із посиланням на три джерела, обізнаних з цим питанням
Деталі: Видання зазначає, що це сталося під час зустрічі кілька тижнів тому, яка до цього часу трималася в таємниці.
За словами джерел, Байден не дав зеленого світла удару під час зустрічі і після неї.
Під час зустрічі, яка відбулася близько місяця тому, Байден і його команда з національної безпеки обговорювали різні варіанти і сценарії розвитку подій, але, за словами джерел, президент не прийняв жодного остаточного рішення.
Американський чиновник, обізнаний з цим питанням, сказав, що зустріч у Білому домі не була викликана новими розвідданими і не мала на меті завершитися остаточним рішенням Байдена.
За словами чиновника, вона була частиною обговорення "розважливого планування сценарію" того, як США повинні реагувати, якщо Іран здійснить такі кроки, як збагачення урану до 90% чистоти до 20 січня.
Інше джерело повідомило, що наразі в Білому домі не ведуться активні дискусії щодо можливих військових дій проти ядерних об'єктів Ірану.
Видання також додає, що деякі з ключових помічників Байдена стверджують, що дві тенденції – прискорення ядерної програми Ірану і ослаблення Ірану і його маріонеток у війні з Ізраїлем – разом можуть спонукати Байдена до завдання удару.
Американський чиновник сказав, що Салліван не давав Байдену жодних рекомендацій з цього питання, а лише обговорював планування сценаріїв. Разом з тим, пише Axios, Білий дім відмовився від коментарів.
Одне з джерел повідомило, що Байден зосередився на питанні терміновості, а також на тому, чи зробив Іран кроки, які виправдовують військовий удар за кілька тижнів до вступу на посаду нового президента (США – ред.).
Іран довгий час заперечував, що прагне створити ядерну зброю, і підкреслював, що його ядерна програма має виключно цивільне призначення.
Але в останні місяці кілька колишніх і нинішніх іранських чиновників публічно говорили про можливість зміни ядерної доктрини Ірану.
Ядерна програма Ірану значно просунулася вперед за час перебування Байдена на посаді президента, в результаті чого Іран де-факто набув статусу "ядерної порогової держави".
Іран підвищив рівень збагачення урану до 60%, що досить близько до рівня 90%, необхідного для виробництва ядерної зброї, і сучасні іранські центрифуги можуть досягти цього за лічені дні.
За даними Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), Іран має достатньо 60%-збагаченого урану для створення чотирьох ядерних бомб.
Навіть якщо Іран вирішить створити бомбу, йому потрібно буде розробити ядерний вибуховий пристрій або боєголовку. Ізраїльська розвідка вважає, що це займе щонайменше рік.
Але американські та ізраїльські офіційні особи кажуть, що протягом останнього року іранські вчені проводили підозрілі дослідження, пов'язані з ядерною зброєю.
Ізраїльський удар по іранському військовому комплексу в Парчині наприкінці жовтня також знищив складне обладнання – ще до того, як Іран завершив свою військову ядерну програму в 2003 році, – яке було б необхідне для розробки і випробування ядерної зброї.
Минулого місяця Салліван повідомив, що адміністрація Байдена поінформувала команду новообраного президента Трампа про розвідувальну картину щодо ядерної програми Ірану.
"Вони можуть обрати інший курс, іншу стратегію, але я хочу переконатися, що ми відштовхуємося від спільного розуміння того, з чим ми стикаємося щодо загрози, яку становить ядерна програма Ірану", – сказав він.
Нагадаємо: В команді обраного президента США Дональда Трампа розглядають низку варіантів того, як завадити Ірану розвивати свою ядерну програму, зокрема завдання превентивних авіаударів.
Іранська влада неодноразово заявляла, що ядерна програма країни має виключно мирний характер.
Водночас про те, що Іран таємно отримує західні технології, відомо давно.
Так, наприклад, в іранських дронах Shahed-136 знайшли компоненти понад 30 європейських та американських компаній - найбільше деталей зі США.