Артем Довбик: от триумфа в Жироне до испытаний в Роме и сборной Украины

5 days ago 2
ARTICLE AD BOX

Артем Довбик — ім’я, яке за останні роки стало символом стрімкого злету та непростих випробувань у європейському футболі. Блискучий сезон в іспанському чемпіонаті назавжди залишиться в пам’яті вболівальників. Саме в "Жироні" фанати побачили весь потенціал і можливості українського форварда. Завдяки своїм вражаючим показникам Довбик отримав кілька пропозицій від провідних клубів європейського футболу, і його вибір припав на італійську Серію А. Проте частина футбольних уболівальників вважає, що треба було приймати пропозицію від "Атлетіко", особливо через те, що старт сезону був для україньского збірна надзвичайно складним.

Мірко Вучинич, який виступав за "Ювентус" і "Рому", висловив слова підтримки Артему та оцінив його перехід з Іспанії:

"Італійський чемпіонат набагато складніший. "Рома" — непросте місце. Не варто забувати, що цей клуб звик до хороших форвардів, починаючи з Батістути. У перший рік і мені було нелегко", — розповів чорногорець.

Тріумф у "Жироні": сезон мрії

Після відмінного сезону в УПЛ, де Артем забив 24 голи за 30 матчів у складі "Дніпро-1", ним серйозно зацікавилися скаути з топ-5 європейських чемпіонатів. Основним претендентом виступала "Жирона", яка на той момент прагнула посилити свій склад для конкурентного виступу в Ла Лізі. Іспанці заплатили ні багато ні мало 6,5 млн євро.

Сезон 2023/2024 років став для Довбика по-справжньому зірковим. У складі "Жирони" він провів 36 матчів у рамках іспанського чемпіонату, де забив 24 голи та віддав 8 результативних передач. Артем став найкращим бомбардиром Ла Ліги і неодноразово засмучував голкіперів найкращих команд планети. Ці показники принесли престижний трофей Пічічі, який вручається найкращому "снайперу" за підсумками сезону.

Довбик був ключовою фігурою в атакувальній стратегії “Жирони”. Його теплова карта показує, що він найбільш активний у штрафному майданчику, що свідчить про його здатність знаходити й використовувати гольові моменти. Однак його вплив поширювався і на глибші позиції, де він виконував функції стримування та утримання м’яча. Статистика ударів також вражає: 24 голи з 24.3 очікуваних (xG), що підкреслює його ефективність у завершенні атак.

 від тріумфу в Жироні до випробувань у Ромі та збірній України - изображение 1

З-поміж глибших показників варто відзначити передачі Артема, які дуже наближені до цифр півзахисників. Адже їх точність сягала 75%, що є чудовим досягненням для форварда. На диво, контроль м’яча також сягав позначки в районі 70%. Завдяки своїм антропометричним даним Артем спокійно вигравав другий поверх і попри високий рівень та зріст захисників Ла Ліги, відсоток виграних єдиноборств на "другому поверсі" становив близько 60%. І насамкінець, що дивує майже всіх уболівальників — це гра в обороні, а саме відбір м’яча. Показник за підсумками сезону закріпився на позначці в 75%.

Перехід до "Роми": нові виклики та адаптація

Головна інтрига літа 2024 року полягала в тому, куди ж перейде Артем Довбик. Як завжди, все впиралося у фінанси. "Атлетіко" був готовий заплатити ту суму, яку вимагала "Жирона" за свого зіркового нападника, але "Рома" також хотіла отримати українця. Остаточне рішення було за футболістом, який хотів перейти до Серії А.

Довбик опинився в ситуації, коли в клубі настали непрості часи – раптове звільнення Де Россі, спортдиректора, потім нового тренера Івана Юрича… не дивно, що це вплинуло на адаптацію Довбика. Ефективність дій українського нападника напряму залежить від гри його партнерів, а через постійну зміну тренерів, Довбику і команді було складно знайти свій стиль на полі.

Поставали питання щодо доцільності збереження такого нападника, який забиває в середньому гол на місяць. Але багато що змінилося з приходом Клаудіо Раньєрі. Під керівництвом нового тренера команда навіть отримала шанси на єврокубки в наступному сезоні, а найголовніше — Артем Довбик почав забивати й приносити користь клубу. Таким чином вже зараз українець має 11 голів у активі, що дає йому можливість бути на 8-му місці в турнірній таблиці бомбардирів.

Раньєрі висловив підтримку гравцеві, підкресливши його труднощі, пов’язані з ситуацією на батьківщині:

"Ми повинні пам’ятати, що Артем переживає непрості часи через події в Україні".

Важливим психологічним аспектом стали останні матчі у виконанні Артема. Український нападник відновився після травми й за березень провів 4 гри в Серії А, з яких у 2 виходив на заміну. Але це не завадило Довбику забити 3 голи. Своєю грою Артем пробився до списку претендентів на звання "Найкращого гравця місяця". До речі, серед конкурентів — Ніколо Барелла, Да Кунья, Фаджолі, Орсоліні та Соле. Звісно, це не означає, що Артем точно отримає нагороду, але це додасть упевненості на фінальний відрізок Серії А, який дуже важливий для закріплення у верхній частині турнірної таблиці.

А де стабільність?

У всьому цьому важливо знайти розуміння, чому ж у "Жироні" Артем перевершив усіх конкурентів і став найкращим бомбардиром, а в "Ромі" та збірній України поки що складається не так, як хотілося. Що стосується національної команди, то тут немає повної ясності того, що відбувається. Партнери по клубах значно зіграніші й вищого класу, ніж у збірній. Також варто враховувати роботу тренерського штабу, адже можна банально неправильно використовувати гравця, і як результат — у команді форвард, який не забиває. Це все стосується тактичних схем, стилю гри, а можливо й психологічного фактору.

Одне ясно — у "Ромі" Довбику ще належить чимало роботи, і адаптація ще не завершена. Безумовно, це чудовий знак, що Артем почав регулярно забивати, але цей показник ще треба втримати. Щодо атакувальних статистичних показників, то вони особливо не змінилися. Є лише питання до контролю м’яча, який явно просів у порівнянні з минулим сезоном і наразі становить 40%. І оборонні якості поступаються, адже в "Жироні" відсоток становив 75%, а зараз упав до 50%.

 від тріумфу в Жироні до випробувань у Ромі та збірній України - изображение 2

Звісно, ці показники ще не є фінальними, адже італійський чемпіонат у самому розпалі, і саме в останніх турах буде вирішуватися багато. І зараз, коли Артем поступово повертає свою колишню форму — можна з упевненістю сказати, що головна битва ще попереду. Але окрім цього важливим фактором є віра й підтримка керівництва клубу. Адже розглядався варіант зі зміною тренера, і серед кандидатів був Джан П’єро Гасперіні, який заявив, що влаштує серйозну революцію в складі римлян. Довбик був у списку на продаж, але керівництво миттєво відреагувало категоричним "ні".

Майбутнє: залишатися в "Ромі" чи шукати нові горизонти?

Питання про майбутнє Довбика залишається відкритим. З одного боку, він демонструє прогрес у "Ромі" під керівництвом Раньєрі. З іншого боку, існують припущення про можливий перехід до інших європейських клубів, враховуючи його потенціал і вік. А в умовах того, що зараз провідні команди планети критично потребують форвардів — із бажаючих вишикується черга. Головне в усьому цьому — зберігати спокій і діяти без емоцій.

Італійський клуб найімовірніше отримає путівку до єврокубків на наступний сезон. А тому Артему потрібно розуміти, що наступний рік має бути значно перспективнішим. Враховуючи те, що в літнє трансферне вікно "Рома" однозначно буде підсилюватися, а також може прийти новий тренер. І знаючи позицію керівництва – гра буде будуватися навколо українського форварда і під нього буде організовуватися стиль команди.

З огляду на те, що адаптація добігає кінця, а аналізуючи статистичні показники стає зрозуміло, що вона пройшла досить непогано. Варто зробити висновок, що Артему потрібно залишитися в Римі ще хоча б на сезон. А вже за підсумками виступів ухвалювати рішення щодо свого майбутнього, яке точно буде пов’язане з топ клубами провідних європейських чемпіонатів.

Фото: Getty Imeages / Global Images Ukraine

Read Entire Article