"Да, я облажался и паниковал", экс-начальник академии Шахтера рассказал, как покидал Украину после начала большой войны

1 month ago 14
ARTICLE AD BOX

Колишній директор академії "Шахтаря" португалець Едгар Кардозу розповів, як він залишав Україну після початку повномасштабного вторгнення.

"Ми всі повернулися з Туреччини до Києва 22 лютого [2022 року]. Наступного дня я дав інтерв'ю португальському телебаченню. Я сказав їм, що нічого не відбувається, всі працюють і гуляють вулицями [Києва]. Я тільки повернувся додому після восьми годин, проведених на роботі в академії. Я пішов спати, а потім о другій ночі мені зателефонував друг. Він сказав: "Едгар, бронюй квиток на літак, терміново залишай Україну".

"Він подивився на авіарадар для спостереження за літаками з картами відстеження в реальному часі і побачив безліч приватних літаків, що відлітають [з України]. Я відразу ж заплатив 400 євро і взяв квиток на рейс о 10 ранку. Я не міг заснути, а о 5 ранку почув я перші вибухи. Я боявся навіть підвестися з ліжка".

У цей момент, як розповів гонконгським журналістам Кардозу, йому надійшло повідомлення від спортивного директора "Шахтаря" Даріо Срни. Хорват наказав Едгару якнайшвидше прибути в готель, де звично збиралася перша команда. Ця будівля мала необхідний бункер і могла захистити від ракетних атак. Коли Кардозу опинився у відносній безпеці, йому вдалося вийти на зв'язок з португальським посольством, де тодішньому керівнику академії "гірників" повідомили, що підготовлений конвой для централізованого вивезення громадян Португалії з Києва.

"На той час я вже був наляканий так сильно, що боявся навіть виходити надвір.Я думав, що коли я дійду до дверей, то побачу російські танки і хлопців, які наставляють на мене зброю. Я подзвонив дружині, вона сказала мені йти, куди наказали в посольстві, але я відповів: "Я боюся, тому просто залишусь тут".

"Я сказав посольству, що залишусь, але через 15 хвилин вони зателефонували знову і сказали, що змінили маршрут, щоб зупинитися прямо перед готелем "Шахтаря". Це вселило в мене надію. Я знову зателефонував дружині, вона відповіла: "Я ж сказала тобі , йди".

"Я відчув приплив сміливості, я взяв свою сумку ... потім я як дитина побіг до машини. Я відчинив двері і застрибнув у неї. У той момент я уявляв, як у мене стріляють".

Відомо, що процесом евакуації португальських громадян із Києва займалося троє людей, які витратили кілька тижнів на вивчення та розробку максимально безпечних маршрутів проходження колони до кордону України.

"Коли ми їхали через Київ, я сидів на задньому сидінні, ось так [опускається низько-низько]. Я схопився за ручку дверей і подумав: "Якщо побачу, що хтось направляє [зброю] на машину, то відчиню двері і просто втечу".

"Пам'ятаю, що винищувачі пролітали низько над нашими головами. Я був на MotoGP та Формулі-1, але шум не зрівняється. Так, я облажався і знову запанікував. Хлопець за кермом сказав мені: "Не хвилюйся, це українці".

Зрештою через Молдову конвой із португаломовними представниками "Шахтаря" прибув до Румунії, де всі вони нарешті знову відчули себе в безпеці. Там Едгар Кардозу провів три ночі, перш ніж спеціально організований посольством Португалії авіарейс доставив його додому.

"Це вплинуло на мене психологічно, мені снилися кошмари протягом кількох тижнів. Моєму синові довелося залишити друзів та школу, яка йому подобалася. Я втратив хороший клуб та роботу".

Кардозу розповів гонконзьким журналістам, що довоєнний Київ йому дуже подобався. Він прибув до столиці України у 2020 році та оселився разом із сім'єю у приватному житловому комплексі, де компактно проживали футболісти-іноземці першої команди донецького клубу. Неподалік була міжнародна школа, лікарня, були всі необхідні супермаркети та місця відпочинку.

"Думаю, я б все ще був в Україні, якби не війна", - підбиває підсумок своєї розповіді Кардозу.

Зазначимо, що зараз 41-річний португалець перевіз сім'ю до Гонконгу, де продовжує працювати у світі професійного футболу.

Read Entire Article