ARTICLE AD BOX
План контрнаступу на Мелітополь був ключовим для України, але генерал Олександр Сирський наполіг на поверненні Бахмута, що змінило стратегію і призвело до невдачі на обох напрямках.
Джерело: стаття The New York Times
Деталі: За даними видання, головком Валерій Залужний та британці підтримували варіант, що контрнаступ має бути спрямований на Мелітополь, оскільки цей маневр перекриє сухопутні маршрути постачання російських сил у Криму, хоча це й було амбітно.
Зрештою, вони погодилися на двоетапну атаку, щоб заплутати російських командирів, які, згідно з американською розвідкою, вважали, що в українців вистачить сил і техніки лише на один наступ.
Видання розповідає, як на Ставці Залужний вирішив, що генерал Олександр Тарнавський отримає 12 бригад і більшу частину боєприпасів для головного удару — на Мелітополь. Генерал-лейтенант Юрій Содоль удаватиме наступ на Маріуполь, Сирський очолить допоміжний удар на сході навколо Бахмута.
Дослівно: "Тоді слово взяв Сирський. За словами українських посадовців, генерал заявив, що хоче відійти від плану й провести повномасштабний наступ, щоб вибити росіян із Бахмута. Потім він просунеться на схід до Луганської області. Звісно, йому знадобляться додаткові люди й боєприпаси.
Американцям не повідомили про результати засідання. Але потім розвідка США помітила, що українські війська й боєприпаси "рухаються в напрямках, які не відповідали узгодженому плану".
Невдовзі, на терміново скликаній зустрічі на польському кордоні, Залужний зізнався американцям, що українці вирішили наступати в трьох напрямках одночасно".
Деталі: За словами українських посадовців, сталося таке: після засідання Ставки президент Володимир Зеленський наказав рівно поділити боєприпаси коаліції між Сирським і Тарнавським. Сирський також отримає п’ять із новонавчених бригад, залишивши сім для бою за Мелітополь.
Лідер наступу на Маріуполь, генерал Содоль, охоче прислухався до порад генерала-лейтенанта Антоніо Агуту, який допомагав українцям з контрнаступом. Ця співпраця принесла один із найбільших успіхів контрнаступу: після того, як американська розвідка виявила слабке місце в російських лініях, сили Содоля відвоювали понад 20 квадратних кілометрів території.
Для українців ця перемога поставила питання: чи не є бій за Маріуполь перспективнішим, ніж наступ на Мелітополь? Але атака зупинилася через брак людей.
Проблема була очевидна на карті бойових дій в офісі генерала Агуту: наступ Сирського на Бахмут виснажував українську армію, зазначають у матеріалі.
Агуту закликав Сирського відправити бригади й боєприпаси на Південь для атаки на Мелітополь. Але Сирський не поступався, за словами американських та українських посадовців. Він також не змінив позицію, коли Євген Пригожин, чий "Вагнер" допоміг росіянам захопити Бахмут, повстав проти Путіна й відправив сили до Москви.
Розвідка США оцінила, що повстання може підірвати моральний дух і згуртованість росіян; перехоплення показали, що російські командири дивувалися, чому українці не тиснуть сильніше на слабко захищений Мелітополь, сказав американський розвідник.
Але Сирський вважав, що повстання підтверджує його стратегію сіяти розкол, знищуючи росіян у Бахмуті. Відправити частину сил на Південь лише підірве її. "Я був правий, Агуту. Ти помилявся", — згадує американський чиновник слова Сирського, який додав: "Ми дійдемо до Луганська".
Дослівно: "Хоча підрахунки різняться, немає сумнівів, що втрати росіян — десятки тисяч — значно перевищували українські. Проте Сирський так і не відвоював Бахмут, не просунувся до Луганська.
Залишався Мелітополь".
Деталі: Основною перевагою була швидкість — скорочення часу від виявлення цілі до українського удару. Але ця перевага, а разом із нею наступ на Мелітополь, була підірвана фундаментальною зміною у плані. У Тарнавського було значно менше боєприпасів, ніж він планував; замість того, щоб просто стріляти, він тепер спочатку використовував дрони для підтвердження розвідданих".
Цей шаблон, підживлений також обережністю й дефіцитом довіри, досяг кульмінації, коли після тижнів повільного просування через ландшафт мінних полів і вогню гелікоптерів українські сили наблизилися до окупованого села Роботине.
Американські посадовці розповіли про наступну битву. Українці обстрілювали росіян артилерією; американська розвідка вказувала, що ті відступають.
"Займай позиції зараз", — сказав Агуту Тарнавському. Але українці помітили групу росіян на вершині пагорба.
Супутникові знімки американцям показали щось схоже на російський взвод, від 20 до 50 солдатів, що Агуту не вважав перешкодою контрнаступу. Проте Тарнавський не рухався, поки загроза не буде усунута. Партнери надіслали йому координати росіян і порадили одночасно відкрити вогонь і наступати. Натомість щоб перевірити розвіддані, Тарнавський відправив розвідувальні дрони над пагорбом.
Дослівно: "Це зайняло час. Лише тоді він наказав своїм людям стріляти.
А після удару він знову відправив дрони, щоб переконатися, що пагорб справді чистий. Потім він наказав силам увійти в Роботине, яке вони захопили 28 серпня.
Ці затримки коштували від 24 до 48 годин, за оцінками офіцерів. І за цей час на південь від Роботиного росіяни почали будувати нові бар’єри, закладати міни й відправляти підкріплення, щоб зупинити просування українців".
Деталі: Генерал Агуту кричав на генерала Тарнавського: "Тисни вперед". Але українцям довелося перекидати війська з передової в тил, і з лише сімома бригадами вони не могли досить швидко вводити нові сили, щоб продовжувати наступ.
Українське просування, власне, сповільнилось через низку факторів. Але розчаровані американці постійно говорили про взвод на пагорбі. "Чортів взвод зупинив контрнаступ", — зауважив один офіцер.
Українці не дісталися до Мелітополя. Їм довелося скоротити свої амбіції.
Тепер їхньою метою стало невелике окуповане місто Токмак, приблизно на півдорозі до Мелітополя, поблизу важливих залізничних і автомобільних шляхів.
Генерал Агуту дав українцям більше автономії. Але тепер він розробив детальний артилерійський план, операцію "Гуркіт грому", що визначала, що українці повинні стріляти, чим і в якому порядку, за словами американських та українських посадовців. Проте генерал Тарнавський заперечив проти деяких цілей, наполягав на використанні дронів для перевірки важливих точок, і "Гуркіт грому" зупинився.
У відчаї врятувати контрнаступ Білий дім санкціонував секретне перевезення невеликої кількості касетних боєголовок із дальністю близько 100 миль, і генерали Агуту та Забродський розробили операцію проти російських ударних гелікоптерів, що загрожували силам Тарнавського. Щонайменше 10 гелікоптерів було знищено, і росіяни відвели всю свою авіацію до Криму або на материк. Але українці все одно не могли просуватися.
Дослівно: "Останньою рекомендацією американців було доручити генералу Сирському очолити бій за Токмак. Це відхилили. Тоді вони запропонували генералу Содолю відправити своїх морпіхів до Роботиного, щоб прорвати російську лінію. Але натомість генерал Залужний наказав морпіхам вирушити до Херсона, щоб відкрити новий фронт у операції, яку американці вважали приреченою на провал — спробі перетнути Дніпро й просуватися до Криму.
Морпіхи переправилися через річку на початку листопада, але в них закінчилися люди й боєприпаси.Контрнаступ мав завдати нищівного удару. Натомість він завершився ганебно".
Читайте також: Кулеба розповів, як група з 31 бійця зробила можливим звільнення Роботиного
The Times про саперів біля Роботиного: На колінах розчищають проїзди через мінні поля
Залужний: Ситуація зайшла у глухий кут, було помилкою сподіватися на виснаження Росії